Czy rosół powinno gotować się pod przykryciem, czy bez? Doświadczone kucharki nie mają wątpliwości
Gotowanie rosołu nie dla każdego będzie proste. Doświadczone kucharki jednak często dzielą się radami, które pomagają uzyskać satysfakcjonujący smak zupy. Jedną z ważniejszych jest wskazówka dotycząca używania pokrywki. Wyjawiamy też inne tajniki przyrządzania tej potrawy.
Rosół gotujemy powoli
Przyrządzanie zupy na drobiu i wołowinie — bo takie mięso tradycyjnie dodaje się do rosołu — powinno trwać minimum 3-4 godziny. Ogień pod garnkiem także musi być niewielki — wtedy w wywarze nie pojawią się zmętnienia.
W trakcie gotowania należy też na bieżąco usuwać pojawiające się na powierzchni fragmenty białka, czyli tzw. szumy. A czy można garnek przykrywać? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Czekam cały rok żeby zrobić tę surówkę. Takiej nie widziałam w żadnej restauracjiPokrywkę stosujemy uważnie
Przykrycie garnka powoduje, że jego zawartość szybciej się gotuje. Z tego względu warto je użyć na samym początku przyrządzania rosołu. Zimna woda zacznie wrzeć wcześniej i zaoszczędzimy nieco czasu oraz energii.
W dalszym etapie gotowania dania warto jednak z pokrywki zrezygnować. Jej użycie może sprawić, że zupa wykipi lub zacznie się kotłować w garnku. Pojawią się zmętnienia, a ilość płynu w garnku pozostanie podobna, jak na początku i smak dania nie nabierze głębi.
Czego jeszcze unikać podczas gotowania rosołu?
Bardzo istotny przy przyrządzaniu tradycyjnej zupy będzie też moment włożenia mięsa i dodawania soli. Nigdy nie dodajemy kury do wrzątku i nie solimy rosołu na początku gotowania. Te dwa kroki sprawią, że pory mięsa się zamkną, a smak zostanie uwięziony wewnątrz porcji drobiu. Chodzi o coś odwrotnego.
Z naszej strony dowiecie się też jakie przyprawy warto dodać do rosołu. Wyjaśniamy też, czego użyć zamiast maggi i z jakiego powodu gotowe pęczki włoszczyzny to zły wybór.
Źródło: newsy.gotujmy, haps