Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy warto jeść jajka na śniadanie? Dietetycy w końcu powiedzieli, jaka jest prawda
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 26.09.2022 22:44

Czy warto jeść jajka na śniadanie? Dietetycy w końcu powiedzieli, jaka jest prawda

Czy warto jeść jajka na śniadanie? Dietetycy w końcu powiedzieli, jaka jest prawda
canva/Vladislav Nosick

Jest wiele opinii na temat spożywania jajek. Niektórzy uważają, że jajka przyczyniają się do wysokiego poziomu złego cholesterolu i chorób naczyniowych. Inni natomiast twierdzą, że dieta bogata w jajka nie szkodzi naszemu zdrowiu. Znamy najnowsze wyniki badań dietetyków.

Jajka są bardzo uniwersalnym produktem spożywczym, po które chętnie sięgamy na śniadanie lub obiad. Jajecznica, jajka sadzone, jajka na miękko, czy pasty jajeczne to tylko niektóre propozycje podania. Wiele wątpliwości budzi jednak cholesterol, który znajduje się w jajkach.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich dietetyków, poziom złego cholesterolu nie podnosi się po zjedzeniu jajek. To właśnie cholesterol LDL zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo- naczyniowych. Jajka powinniśmy jednak jeść z umiarem i bez tłustych i ciężkich dodatków, które zawierają tłuszcze nasycone, to one są groźne dla naszego zdrowia.

Dietetycy uważają również, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu również nie muszą rezygnować z jedzenia jajek. Powinny natomiast je ograniczyć i przede wszystkim jeść je z odpowiednimi dodatkami, np. z awokado. Produkty takie jak wieprzowina, tłuszcze, śmietana, majonez nie są wskazane przy chorobach naczyniowych.

Czy warto jeść jajka na śniadanie? Dietetycy wyjaśniają

Według najnowszych badań dietetyków z American Heart Association, jedzenie jednego jajka dziennie nie podwyższa poziomu złego cholesterolu LDL i tym samym nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób sercowo- naczyniowych.

Jajka są bogatym źródłem wielu witamin, w tym witaminy A, witamin z grupy B, a także fosforu, miedzi i żelaza. Osoby z wysokim poziomem cholesterolu również mogą jeść jajka. Jedno jajko dziennie dostarcza nam energii i wielu witamin i minerałów, warto więc włączyć je do naszej diety.

To nie jajka, a dodatki i sposób przyrządzania wpływa na wysoki poziom cholesterolu

Jajka gotowane na twardo lub na miękko są wskazane również dla osób z podwyższonym cholesterolem, ponieważ nie mają wpływu na wyniki. Jeśli jednak przyrządzimy jajecznicę na maśle, dodamy do niej boczek lub kiedy będziemy sadzić jajko na tłuszczu, poziom złego cholesterolu będzie o wiele wyższy.

Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL powinny unikać spożywania tłuszczów nasyconych, a więc przetworzonych produktów i tłustych, smażonych, ciężkich dań, również tych z jajkami.

Pomysł na pożywne i zdrowe śniadanie z jajkami? Jajecznica na parze. Możesz upiec również awokado z jajkiem, w przepisie zrezygnuj z masła, smak się nie zmieni, a śniadanie będzie pyszne, lekkie i zdrowe. Doskonałym pomysłem są również pasty jajeczne, ale bez majonezu.

Jajka
canva/joannatkaczuk

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wprost