Niebywałe, z czego siostra Anastazja robi zalewę do grzybów. Idealna kompozycja przypraw
Marynowane grzyby według przepisu siostry Anastazji to pomysł na niezwykle aromatyczną przekąskę i dodatek do zimnej płyty lub sałatek. Siostra Anastazja robi zalewę do grzybów z kilku aromatycznych przypraw, w tym cynamonu, to sekret doskonałego smaku.
Jesienią lasy są pełne grzybów. Przygotujemy z nich aromatyczny sos, ugotujemy zupę, zrobimy jajecznicę. Na zimę grzyby możemy wysuszyć i wykorzystać je później do pierogów z kapustą, bigosu i innych potraw. Możemy również marynować grzyby i cieszyć się ich smakiem aż do następnego sezonu.
Marynowane grzyby zwykle przygotowujemy klasycznie z cukrem, octem, gorczycą, cebulą. Siostra Anastazja robi zalewę z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego i cynamonu. Zalewa jest niezwykle aromatyczna i dzięki niej grzyby smakują fantastycznie.
Marynowane grzyby zawsze przekładaj do umytych i wyparzonych słoików, w przeciwnym razie szybko się zepsują lub pojawi się na nich pleśń. Marynowane, leśne przysmaki zachowają smak i świeżość, kiedy będziemy pasteryzować przetwory po przygotowaniu.
Marynowane grzyby w aromatycznej zalewie z dodatkiem cynamonu
Składniki:
1 kg grzybów leśnych
2 szklanki octu winnego 6%
pół łyżeczki cynamonu mielonego
5 łyżek cukru
2 łyżki soli
kilka ziaren kolorowego pieprzu
kilka liści laurowych
kilka ziaren ziela angielskiego
Jak zrobić marynowane grzybki według przepisu siostry Anastazji?
Grzyby dokładnie oczyść z piasku i igieł, większe grzyby pokrój na mniejsze kawałki, małe natomiast marynuj w całości. W garnku zagotuj wodę, wrzucaj partiami grzyby i gotuj je 30 sekund, następnie przełóż do drugiego garnka.
Gdy sparzysz już grzyby, wlej do garnka 2 szklanki wody, dodaj cukier i sól i gotuj około 10 minut, następnie zbierz pianę z powierzchni, wlej ocet i resztę przypraw, gotuj kolejne 10 minut. Grzyby przekładaj do umytych i wyparzonych słoików, zwracając uwagę na równomierne rozdzielenie liści laurowych i ziela angielskiego.
Do słoików wlej również wodę z gotujących się grzybów, zakręć. Słoiki pasteryzuj przez 10 minut, następnie postaw je do góry dnem do całkowitego ostygnięcia. Grzyby przełóż do spiżarni, smacznego.
Na zimę warto przygotować również suszone grzyby- tu poznasz babciny patent na suszenie grzybów, wychodzą za każdym razem. Jesienią ugotuj również sos z grzybów leśnych, będzie pysznym dodatkiem do obiadu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Buraki - lepiej piec czy gotować? Wybierz najlepsze rozwiązanie i ciesz się ich doskonałym smakiem
Które przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania? Poznaj zalecenia kucharzy
Zupa kalafiorowa po belwedersku zachwyca smakiem. Idealna potrawa na obiad
Źródło: haps