Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy warto pić gorącą herbatę z miodem i cytryną? Eksperci mają wiele zastrzeżeń
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 23.09.2022 23:10

Czy warto pić gorącą herbatę z miodem i cytryną? Eksperci mają wiele zastrzeżeń

herbata z miodem
Canva / Arx0nt

Herbata z miodem i cytryną kojarzy nam się z panaceum na przeziębienie. Taki napój zwykle przygotowywały nam babcie czy mamy, gdy mieliśmy infekcję. Okazuje się jednak, że herbata z cytryną nie stanowi idealnego połączenia. Podobnie dobrym pomysłem nie jest dodatek miodu do gorącego napoju.

Herbata sama w sobie nie jest złym pomysłem w walce z przeziębieniem. Zawarte w niej polifenole hamują rozwój wirusów i wspierają nasz organizm w walce z chorobą. Czy jednak łączenie herbaty z cytryną i miodem jest zawsze dobrym pomysłem?

Herbata z dodatkiem cytryny

Liście herbaty zawierają w sobie pierwiastek glinu. Glin, czyli inaczej aluminium, jest toksyczny dla naszego organizmu. W swojej czystej formie powstałej przy przyrządzaniu naparu, glin nie jest jednak dobrze przyswajalny przez nasz organizm.

Dodając do herbaty cytrynę powodujemy, że w naszym napoju powstaje nowy związek chemiczny. Cytrynian glinu, bo o nim mowa, dużo łatwiej się wchłania, a jego ilość w herbacie wzrasta kilkudziesięciokrotnie. Nie jest to obojętne dla naszych narządów. Nadmiar tego związku w diecie może przyczyniać się do choroby Alzheimera oraz źle wpływać na wątrobę.

Miód do gorącego napoju?

Miód sam w sobie jest bardzo wartościowym produktem. Swoje uzdrawiające właściwości zawdzięcza dwóm enzymom - diastazie oraz inwertazie. Czy dodawanie miodu do gorącej herbaty jest jednak dobrym pomysłem?

Herbata z miodem bez wątpienia jest skuteczna w walce z przeziębieniem, jednak pod jednym warunkiem. Gorąca woda, czyli mająca temperaturę wyższą niż 50 st. C, zmniejsza udział korzystnych enzymów w miodzie. Aby dodać miód do herbaty poczekajmy więc chwilę, aż napój przestygnie, lecz będzie wystarczająco ciepły, aby miód łatwo się w nim rozpuścił.

Miód w herbacie, poza właściwościami bakteriobójczymi i przeciwgrzybicznymi, ma jeszcze inne działanie. Dzięki słodkiemu smakowi pozwala niejako oszukać apetyt na słodkości. Ponadto, dzięki wysokiej zawartości glukozy, skutecznie pobudza nasz mózg do działania. Wypróbuj ten przepis na niezwykle aromatyczną herbatę. Na zimę idealna jest ta rozgrzewająca kawa z oryginalnym dodatkiem.

Canva / stevepb z Pixabay
Canva / stevepb z Pixabay

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: