Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Dietetyk wskazał najzdrowsze ze wszystkich warzyw. Polacy niesłusznie je omijają
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 11.04.2024 14:34

Dietetyk wskazał najzdrowsze ze wszystkich warzyw. Polacy niesłusznie je omijają

stragan z warzywami
fot. Canva

Dr Bartek Kulczyński, dietetyk niezwykle popularny w mediach społecznościowych, przygotował ranking warzyw. Uszeregował je według tego, jak duże korzyści zdrowotne nam one przynoszą. Na pierwszym miejscu znalazł się produkt często dostępny, choć nie tak znowu popularny.

Ranking warzyw Kulczyńskiego

W filmie, który obejrzano już ponad 200 tys. razy, Kulczyński tłumaczy swoje przesłanki. Przede wszystkim przypomina, że poza krańcowymi wyjątkami, niemal każda dieta nakazuje jedzenie warzyw.

To, które warzywa istotnie będą dla nas najzdrowsze jest sprawą indywidualną i zależą od tego, których składników w diecie brakuje nam najbardziej, a których źródłem jet dane warzywo. Do tego należy uwzględnić swoje problemy ze zdrowiem i to, które warzywo jest dla nas najzdrowsze – tłumaczy.

Dlatego dietetyk przypomina, że ranking ma charakter ogólny i może podlegać dalszej personalizacji. W skład ocenianej grupy nie weszły także warzywa strączkowe, które – zdaniem eksperta – zasługują na osobny ranking.

warzywa na targu
fot. Canva
Weź wątróbkę, wymieszaj z warzywami i zalej tą masą. W głowie się nie mieści, co z tego wyjdzie

Najzdrowszy jarmuż

Przy tych kilku zastrzeżeniach Bartek Kulczyński prezentuje swój ranking, poczynając od pierwszego miejsca. A na nim umieścił jarmuż

Uważam, że jest to wciąż niedoceniany produkt w naszej diecie i właściwie mało kto z nas po niego regularnie sięga. Obfituje on w wiele kluczowych składników. Dla przykładu zaledwie dwie garści świeżych liści jarmużu pokrywają aż 200 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę K1. Jest to składnik, który odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi – tłumaczy dietetyk.

Kulczyński podkreśla też, że jarmuż zawiera także dużo wapnia. To ważnie nie tylko ze względu na istotność tego składnika, lecz także na to, że według niektórych badań połączenie tych składników – witaminy K1 i wapnia właśnie – daje tzw. efekt synergistyczny, czyli składniki wzmacniają nawzajem swoje działanie.

Niedoceniane warzywo

Jarmuż rzeczywiście jest niedocenianym warzywem. Grube, mięsiste liście wskazujące na to, że jest starszym kuzynem kapust i sałat, sprawdzają się świetnie w wielu kombinacjach. Można podawać go jako zblanszowany dodatek do tradycyjnych dań. Po podduszeniu, np. razem z boczkiem, czosnkiem i przyprawami, jest też świetnym elementem ziemniaczanej zapiekanki.

Pozostałe miejsca na podium dr Kulczyński obsadził szpinakiem na miejscu drugim i burakiem – na trzecim. Dalej są jeszcze, kolejno: czosnek, marchew dynia i pomidor. Sam ranking jest jednak jeszcze dłuższy, a to dlatego, że warzywa co do zasady są bardzo zdrowym składnikiem diety. Miejmy nadzieję, że – w przeciwieństwie do jarmużu – wielu z nich nie można uznać za niedoceniane.

Przeczytaj też o początku sezonu na polskie truskawki i i wypróbuj przepis na wiosenną sałatkę inną niż wszystkie.

jarmuż
fot. Canva