Dlaczego nie można jeść niedopieczonego kurczaka? Dietetyk wyjaśnił to w 3 zdaniach
Nigdy nie jedz niedopieczonego drobiu. Dietetyk wyjawił, czym może skończyć się spożycie na wpół surowego kurczaka. Obecne na mięsie bakterie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Lepiej unikać takich przygód.
Dietetyk w kilku słowach wyjaśnił wątpliwości odnośnie pieczonego kurczaka
Mięso z kurczaka jest jednym z najbardziej popularnych źródeł białka. Do produktu przekonuje delikatny smak i łatwa dostępność. Kolejnym niewątpliwym plusem jest także przystępna cena. Dietetyk ostrzega jednak, że spożycie surowego kurczaka może być niebezpieczne.
Michał Wrzosek, popularny ostatnimi czasy dietetyk na YouTube (z którego pochodzi jego powyższe zdjęcie) chętnie daje internautom rozmaite wskazówki dotyczące żywienia. Tym razem rozwiał wszelkie wątpliwości odnośnie drobiowego mięsa. Czym dokładnie grozi zatrucie niedopieczonym kurczakiem?
Wymieszaj majonez z charakternymi dodatkami. Te jajka będą wielkanocnym hitemCo mówi dietetyk o jedzeniu kurczaka?
Michał Wrzosek ostrzega - surowe mięso z kurczaka jest niebezpieczne dla naszego organizmu. W przeciwieństwie do wołowiny i niektórych ryb nie nadaje się do spożycia bez odpowiedniej obróbki termicznej. Jeśli zjemy nieodpowiednio przyrządzony drób, narażamy się na poważne zatrucie pokarmowe.
Na surowym kurczaku znajdują się bowiem szkodliwe bakterie. Wśród nich dietetyk wymienił chociażby Salmonellę i Campylobacter. W najlepszym wypadku skończy się na bólu brzucha, w najgorszym czekać nas może nawet hospitalizacja. Takiego ryzyka nie należy bagatelizować.
Michał Wrzosek przypomina, że samo umycie mięsa nie wystarczy. Długotrwałe działanie wysokiej temperatury jest niezbędne, aby pozbyć się zagrożenia z jedzenia. Przyrządzając kurczaka upewnij się, że mięso zostało należycie i starannie upieczone. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji.
Jak poznać, że kurczak jest niedopieczony?
Odpowiednie przyrządzenie kurczaka jest kluczowe, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jego spożycia. Jak jednak rozpoznać, czy nasze mięso jest dostatecznie upieczone? Na szczęście nie trzeba być wykształconym dietetykiem, aby zweryfikować ten fakt. W przypadku mięsa kurczaka rozpoznanie jest bardzo proste.
Kurczak pod wpływem działania temperatury zmienia nie tylko konsystencję. Charakterystyczny jest także jego kolor. Dobrze przygotowane mięso ma jasną, niemal białą barwę w całym swoim przekroju. Elastyczna, ale zwarta konsystencja również powie nam o stopniu przygotowania potrawy.
Surowe mięso drobiowe odznacza się różową barwą. Jeśli dostrzeżesz ten odcień w swoim obiedzie absolutnie nie decyduj się na jego jedzenie. Kurczaka lepiej włożyć ponownie do piekarnika i poddać działaniu wysokiej temperatury. Dzięki temu zyskamy pewność, ze jego podanie będzie w zupełności bezpieczne.
Aby skutecznie pozbyć się bakterii z mięsa należy je upiec, usmażyć lub ugotować. Żaden dietetyk nie ma w tym temacie żadnych wątpliwości. Optymalna temperatura do przyrządzenia kurczaka wynosi minimum 75 stopni C. Dobrze rozgrzej piekarnik i uzbrój się w odrobinę cierpliwości, a Twój kurczak zawsze będzie idealnie smaczny, a przy tym całkiem bezpieczny do spożycia.
Faszerowany filet z kurczaka jest wyśmienitym pomysłem na ten rodzaj mięsa. Odpowiednio długo pieczona zapiekanka jest nie tylko pyszna, ale też w zupełności bezpieczna do pałaszowania.
Źródło: YouTube @Michal_Wrzosek