Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?
Placki ziemniaczane to klasyka leniwego obiadu - nie trzeba się przy nich męczyć, a smak placków jest genialny. Jeśli jednak rozpadają się podczas smażenia lub wychodzą surowe w środku - zwróć uwagę na ciasto i temperaturę oleju. Tylko tak uda ci się wykonać je w odpowiedni sposób.
Placki ziemniaczane często są serwowane wtedy, kiedy nie ma się zbyt wiele czasu lub ochoty na długie gotowanie. Tarte ziemniaki są bowiem bardzo szybkie i proste w przygotowaniu.
Jednak nawet tak łatwy przepis może zostać zepsuty, jeśli nie stosuje się pewnych zasad. Gdy zauważysz, że placki rozpadają się na patelni, zastosuj delikatne zmiany w recepturze.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Czemu placki ziemniaczane rozpadają się na patelni?
Nawet najbardziej doświadczeni kucharze czasem mają gorszy dzień, więc popełnianie błędów w kuchni nie jest niczym niezwykłym. Dlatego zawsze warto korzystać z miarek podczas odmierzania składników.
Gdy placki rozpadają się podczas smażenia, najprawdopodobniej dodałeś do ciasta za mało mąki pszennej. Warto także pamiętać o odciśnięciu startych kartofli z nadmiaru wody - inaczej ciasto będzie za rzadkie.
Placki surowe w środku
Z patelni bucha dojmujący żar, a olej zaczyna wręcz dymić - w takiej sytuacji pierwszym odruchem jest zdjęcie z patelni placków, które nabrały już odpowiedniego koloru. Niestety po przekrojeniu okazuje się, że w środku są jeszcze surowe.
Masz ochotę na więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule pokazujemy sposoby na łatwe otwarcie słoika. Z tego tekstu dowiesz się, jak z łatwością ubijać śmietanę na sztywno.
Niedosmażenie jest spowodowane zbyt wysoką temperaturą, która przypala zewnętrzną część placków, a środek pozostawia surowym. Smażyć należy na średniej temperaturze, aby całość placka mogła się ugotować na czas.
Błąd kardynalny
W praktycznie każdej kuchni można zobaczyć stos placków ziemniaczanych na jednym talerzu podczas ich gotowania. Niestety układanie ich jeden na drugim powoduje, że placki stają się miękkie i wilgotne.
Para parująca z placków nie jest w stanie znaleźć drogi ucieczki, więc wchłaniana jest przez placki ułożone na górze. Po zdjęciu z patelni trzeba układać je jeden obok drugiego - wtedy zachowają swoją świeżość oraz chrupkość.
Źródło: canva/YelenaYemchuk, Getty Images Pro
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: newsy.gotujmy.pl