Smakosze.pl
Dlaczego rosół wyszedł zbyt słodki?

canva/Munole

Rosół wyszedł zbyt słodki? Powód może nieźle zaskoczyć

20 Listopada 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Rosół wyszedł wam bardzo słodki? Przyczyną są nieodpowiednie proporcje składników. Dodatek zbyt dużej ilości marchewki czy pietruszki sprawia, że słodki smak wybija się wyraźniej niż pozostałe. Wiemy jakie ilości warzyw zastosować i zachować przy tym piękny kolor zupy.

Chcąc przygotować złocisty rosół, wiele osób sięga po większe ilości marchewki. To niebezpieczny krok, który może zaowocować uzyskaniem zupy o słodkim smaku. Ilość pomarańczowego warzywa, jaka pasuje do dania, jest dokładnie określona i jej zwiększanie utrudni zbalansowanie. Jakie proporcje są właściwe?

Jak zrobić napar z goździków?

Jak zrobić napar z goździków? Mamy niezawodny przepis

CZYTAJ DALEJ

Do rosołu dodajemy maksymalnie dwie duże marchewki

Jeżeli przygotowujemy zupę z jednej porcji rosołowej i wlewamy nie więcej niż 3 litry wody. 3-4 małe lub dwie większe marchewki będą w sam raz. Taka ilość nie przyćmi smaku mięsa i nie zamaskuje innych dodatków.

Jeśli dodaliśmy odpowiednią ilość marchewki, a rosół mimo to wyszedł słodki, najprawdopodobniej przesadziliśmy z pietruszką lub selerem. Te warzywa także nadają nieco słodkiego smaku. 2 małe sztuki i 1/4 średniej bulwy będą wystarczające do przygotowania wspomnianej wcześniej objętości rosołu.

Jak uzyskać złocisty rosół bez użycia marchewki?

Pięknej barwy zupie nada kurkuma. Warto wsypać ją pod koniec gotowania. Wizualnie atrakcyjną zupę uzyskamy też, gdy dodamy opaloną cebulę. Jej łupina nie tylko podkreśli kolor, ale też pomoże w uzyskaniu klarowności.

Rosół nabierze też właściwej barwy, jeśli przygotujemy go na wysokiej jakości mięsie drobiowym i posolimy całość dopiero pod koniec przyrządzania. Dzięki takiej taktyce składniki oddadzą do płynu to, co najlepsze.

Na naszej stronie znajdziecie przepisy na rosoły. Polecamy wspomnianą już wersję z kurkumą. Być może też skusicie się na ostrzejszy wariant z dodatkiem papryczki chili. Jest idealny na chłodne dni.

Rosół nie może być zbyt słodki

canva/airdone

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:


Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo można przechowywać śledzie? Dodatki mają wielkie znaczenie, bądź ostrożny

Czytaj więcej >
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >