Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego w kluskach śląskich robi się dziurki? Powód jest bardzo ważny
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 27.01.2023 14:35

Dlaczego w kluskach śląskich robi się dziurki? Powód jest bardzo ważny

Dlaczego w kluskach śląskich robi się dziurki? Powód jest bardzo ważny
canva/sitriel

Czy wiesz, dlaczego w kluskach śląskich robi się dziurki? Dzięki wgłębieniom kluski osiągają idealny kształt i równomiernie gotującą się w osolonej wodzie. Dziurki mają również inne zastosowania, między innymi dzięki nim na kluskach zmieści się więcej sosu.

Kluski śląskie są prostym, tanim i pysznym dodatkiem do obiadu. Przygotujemy je z ugotowanych ziemniaków (można wykorzystać ziemniaki ugotowane poprzedniego dnia), jajka, mąki i niewielkiej ilości soli. Masa po wyrobieniu jest plastyczna i z łatwością wyrobimy z niej małe kluseczki z charakterystycznym wgłębieniem.

Kluski śląskie podawane są tradycyjnie na Górnym Śląsku z roladami wołowymi i modrą kapustą. Kluski świetnie przyjęły się również w innych regionach Polski i podawane są w nieco innej formie, np. z mięsnym gulaszem, sosem grzybowym, czy okrasą z boczku i cebuli.

Cechą charakterystyczną klusek śląskich jest dziurka na wierzchu każdej z nich i lekko spłaszczony kształt. Czy wiesz, dlaczego tak ważne jest to wgłębienie? Wiele osób nie ma o tym pojęcia.

Dzięki dziurkom kluski śląskie równomiernie się gotują

Wgłębienie w każdej klusce śląskiej zmienia delikatnie jej kształt i ty samym wpływa na czas i jakość gotowania. Kluski śląskie z dziurką gotują się równomiernie i po kilku minutach są już gotowe do jedzenia.

Miękkie kluski śląskie unoszą się na powierzchni. Kluski wyjmij przy pomocy łyżki cedzakowej, żeby nie naruszyć ich kształtu. Kluski śląskie będą delikatne, miękkie i będą rozpływać się w ustach.

Dlaczego w kluskach śląskich robi się dziurki?

Najważniejszym powodem jest równomierne gotowanie, jednak nie jest to jedyna zaleta wgłębień w kluskach. Dzięki dziurce w kluskach śląskich, polejesz je jeszcze większą ilością sosu.

Wgłębienie na wierzchu każdej kluski to jej znak rozpoznawczy. Na Górnym Śląsku kluchy podawane są głównie z modrą kapustą i roladami wołowymi. W innych częściach Polski kluski śląskie jada się również ze skwarkami, cebulką, boczkiem i sosami mięsnymi lub sosem grzybowym.

Poznaj najlepszy przepis na kluski śląskie. Wychodzą za każdym razem. Do klusek przygotuj rolady wołowe z boczkiem i ogórkiem. Obiad zachwyci całą rodzinę.

kluski śląskie
canva/rachwalski

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: