Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego w makowcu robi się dziura?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 20.12.2021 01:00

Dlaczego w makowcu robi się dziura?

strucla makowa
canva/jirkaejc

Strucla makowa jest jednym z najpopularniejszych ciast, które pieczemy na Święta Bożego Narodzenia. Lubimy połączenie puszystego ciasta ze słodką, wilgotną masą makową. Jednak upieczenie eleganckiej, zwartej strucli jest prawdziwym sukcesem. A wiesz, dlaczego w makowcu robi się dziura?

Strucla makowa łączy w sobie delikatne ciasto drożdżowe z nadzieniem przygotowanym z maku, miodu i bakalii. Niestety ta różnica wilgotności i ciężkości obu części składowych tego ciasta skutkuje często nieapetyczną dziurą. Makowiec oczywiście nadal jest smaczny, jednak kruszy się przy pokrojeniu, a potem przy jedzeniu.

Dlaczego w makowcu robi się dziura?

Zrolowanie ciasta drożdżowego posmarowanego ciężką, wilgotną masą jest narażone na niepowodzenia w czasie pieczenia. Drożdże powodują rośnięcie ciasta, gdy jednak powietrze, które wytwarzają, nie jest w stanie unieść znajdującej się nad ciastem wilgotnej masy, następuje ich rozwarstwienie i pojawienie się dziury.

Często też dziura pojawia się dlatego, że struclę zwinęliśmy zbyt luźno. To powoduje, że masa makowa nie przylega dobrze do ciasta, w wyniku czego pojawia się tam wolna przestrzeń.

Jak uniknąć dziury w makowcu?

Na szczęście pojawieniu się dziury w strucli makowej można zaradzić. Po pierwsze makowiec trzeba ciasno zrolować, a potem ponakłuwać go w kilku miejscach np. wykałaczką. Dzięki temu wytwarzające się w czasie pieczenia powietrze będzie mogło swobodnie ulecieć, nie rozsadzając rolady.

Do masy makowej warto też dodać dobrze ubitą pianę z białek. Nie tylko da ona nadzieniu puszystość, ale też zapewni mu odpowiednią wilgotność i sprężystość.

Niektórzy radzą nawet, by do masy makowej dodać trochę drożdżowego rozczynu. To sprawi, że nadzienie będzie rosło razem z ciastem, a warstwy strucli się nie rozdzielą.

Przed pieczeniem, lekko wyrośniętą struclę można też zawinąć w pergamin. Ten kawałek papieru uniemożliwi ciastu zbyt mocne wyrośnięcie, gwarantując mu zwartość i ładny wygląd.

Jeśli chcesz poznać przepis na struclę makową, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tu też przepis na makowiec siostry Anastazji.

makowiec
makowiec

Źródło zdjęcia: canva/MalyDesigner

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: kuchnia.wp

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Ciasto Jajka