Jak uratować danie ze zbyt twardą fasolą?
Fasolka po bretońsku to danie, które wbrew nazwie nie wywodzi się z Francji - według historyków, znacznie bardziej prawdopodobne korzenie może mieć w Anglii. To tutaj została przywieziona jako pierwsza, przez ludzi odkrywających Amerykę Północną.
Początkowo fasolka znana była jedynie rdzennym mieszkańcom Ameryki, którzy mieszali ją z niedźwiedzim sadłem i miodem w specjalnych dzbanach, które zakopywane były w ziemi i wolno gotowane przez bardzo długi czas. Anglicy znacznie zmodyfikowali przepis, wprowadzając do niego sos pomidorowy i eliminując miód oraz niedźwiedzi tłuszcz.
Fasolka po bretońsku nie wyszła? Mamy na to sposób
Nie raz praktycznie każdemu z nas zdarzyło się, że fasola nie ugotowała się wystarczająco szybko, a my już dodaliśmy do niej wszystkie pozostałe składniki. Będąc bardzo głodnymi, nie chcemy czekać więcej czasu, aż całość będzie gotowa do jedzenia.
Wtedy z pomocą przychodzi jeden produkt, który każdy z nas posiada w swojej kuchenne szafce, bądź na blacie. Mowa oczywiście o cukrze, które jest tak pospolitym składnikiem naszej diety, jak sól czy pieprz. Jak w takim razie ma on nam pomóc?
Jak wskazuje pewien użytkownik portalu forum.gazeta.pl, jedna łyżka cukru może zmiękczyć fasolę i znacznie przyspieszyć jej gotowanie - wystarczy dodać ją do garnka, w którym pichcimy naszą fasolkę po bretońsku. Trik ten jest szczególnie istotny dla ludzi, którzy korzystają ze świeżej fasolki.
Ta z puszki jest już bowiem wstępnie ugotowana i wystarczy dodać ją do sosu, aby była gotowa do spożycia. Co więcej, jedna łyżka cukru w żadnym wypadku nie wpłynie na smak finalnego dania, ponieważ tak niewielka ilość nie zostanie wychwycona przez kubki smakowe.
Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu, w którym wyjawiamy przepis na najlepszy chleb w jajku. Tutaj z kolei prezentujemy najlepsze sposoby na uratowanie zbyt kwaśnej zupy pomidorowej.
Jak przygotować idealną fasolkę po bretońsku?
Choć danie to popularne jest na praktycznie całym świecie, każdy kraj ma swoją własną, lekko zmodyfikowaną wersję. W Polsce nie może w niej zabraknąć dużej ilości mocno wędzonej kiełbasy, która jest głównym składnikiem nadającym smak tej gęstej potrawie.
Niektórzy dodają do fasolki również boczku, aby zimą zwiększyć jej kaloryczność. Sos musi być gęsty, a użycie świeżych pomidorów w sezonie jest najlepszym sposobem, na zrobienie esencjonalnej i pysznej fasolki. A jaki jest twój ulubiony sposób, na przygotowanie fasolki?
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kulinarneprzeboje.pl; forum.gazeta.pl