Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Fasolka po francusku to wyżyny smaku. Masło i bułka tarta są zbędnym wydatkiem
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 13.07.2024 07:03

Fasolka po francusku to wyżyny smaku. Masło i bułka tarta są zbędnym wydatkiem

fasolka w garnku
Fot. YouTube/Jessica Gavin

Poczciwa, swojska fasolka szparagowa to podstawa jednej z najlepszych przekąsek na letnie dni. Choć zazwyczaj podajemy ją z bułką tartą, w tym przepisie jest nieco inaczej. Efekt jednak jest tak doskonały, że trudno wrócić do tradycyjnej wersji.

Fasolka szparagowa po francusku

Czasem jadamy fasolkę z bułką tartą na maśle jako samodzielną przekąskę, kiedy indziej jako dodatek do obiadu. W obu tych rolach doskonale sprawdzi się też ta wersja. Podana z podsmażoną cebulką i doprawiona zaskakującą mieszanką smaków, taka fasolka staje się niezwykłym przysmakiem.

Nazwę „fasolka po francusku” i taki właśnie przepis znajdujemy już w ponadstuletniej książce kucharskiej Marii Ochnowicz-Monatowej. Jej wersja to fasolka podsmażona na maśle, ale można też użyć oliwy.

garść fasolki
fot. Canva

Letnia fasolka szparagowa

Warto często sięgać po fasolkę, kiedy jest na nią sezon. To warzywo o niskim indeksie glikemicznym, dlatego jest świetną przekąską, która nie powoduje złego samopoczucia albo ospałości po posiłku. Reguluje też pracę jelit i jest bogata w przeciwutleniacze.

Składniki

  • ½ kg fasolki szparagowej
  • 1 mała cebula lub 2 szalotki
  • Po 1 łyżce posiekanej natki i koperku
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • Szczypta gałki muszkatołowej
  • Masło klarowane lub oliwa
  • Sól, pieprz

Fasolka podsmażona na cebuli

Fasolkę płuczemy w zimnej wodzie i obieramy z twardych włókien. Strączki kroimy na mniejsze odcinki. Gotujemy w osolonej wodzie pilnując, by jej nie rozgotować – powinna być al dente.

Na patelni rozgrzewamy masło lub oliwę i podsmażamy posiekaną cebulę. Fasolkę cedzimy, a kiedy cebula zacznie robić się szklista, dodajemy na patelnię. Posypujemy posiekaną natką i koperkiem i przyprawiamy gałką muszkatołową i pieprzem.

Danie podlewamy na patelni sokiem z cytryny i podsmażamy jeszcze przez chwilę, by sok zredukował się na patelni, a fasolka przeszła jego smakiem. Podajemy samodzielnie lub jako dodatek do obiadu.

Wypróbuj też przepisy na doskonałe kotlety mielone i domowe suszone pomidory.

fasolka po francusku
fot. Canva