Ile gotować jajka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
Jak i ile gotować jajka? Okazuje się, że znaczna część Polaków robi to źle, przez co jajka są niesmaczne i mają brzydkie, sine plamy. Jajka musimy gotować z ustawionym minutnikiem, wystarczy chwila nieuwagi i jajka będą do niczego.
Jajka gotowane na miękko podane z kromką świeżego pieczywa są pysznym pomysłem na śniadanie. Jajka na twardo natomiast wykorzystamy jako dodatek do zup, sałatek. Przygotujemy z nich również kotlety, pasty kanapkowe i wiele innych dań. Ile gotować jajka, aby były smaczne i odpowiednio ścięte?
Ugotowane jajka na twardo możemy przechowywać w lodówce maksymalnie przed tydzień. Jeśli obraliśmy już je ze skorupek, czas ten skraca się do dwóch godzin. Jeśli na jajku pojawiają się zielone naloty lub sine i ciemne plamy lub jajko zacznie nieładnie pachnieć, od razu je wyrzućmy.
Jajka są źródłem białka i wielu cennych witamin i minerałów, między innymi witamin z grupy B, potasu, wapnia, fosforu, selenu i żelaza. Dostarczają więc energii i niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednio przygotowane jajka są idealne na posiłek w ciągu dnia- jak i ile gotować jajka?
Ile gotować jajka?
Podczas gotowania jajek każda minuta ma ogromne znaczenie. Nigdy nie gotujmy jajek bez ustawienia minutnika. Zbyt długie gotowanie jajek sprawia, że są one sine, czasem nawet zielonkawe, tracą smak i wartości odżywcze.
Jajka na miękko gotujmy 3-4 minuty od momentu wrzenia, jajka na półmiękko 6 minut, jajka na twardo natomiast od 8 do 10 minut od zagotowania wody. Czas uzależniony jest od wielkości jajek, większe będą gotować się nieco dłużej.
Jak gotować jajka?
Przed gotowaniem jajka wyjmujemy z lodówki, aby zagrzały się w temperaturze pokojowej. Do garnka wlewamy wodę, wsypujemy łyżeczkę soli i wkładamy jajka przy pomocy łyżki, żeby nie popękały.
Po ugotowaniu wylewamy wrzątek, a jajka zalewamy zimną wodą i odstawiamy na chwilę- w ten sposób zatrzymujemy proces gotowania. Gdy jajka ostygną, możemy je obrać. Smak jajek uzależniony jest stopnia świeżości- sprawdź, jak rozpoznać, czy jajka są świeże.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Obłędna jajecznica na śmietanie ze szczypiorkiem. Raz spróbujesz i nigdy nie zrobisz inaczej
Puszyste racuchy na kefirze. Prosty przepis na uwielbiany przysmak
Dlaczego w dużej papryce rośnie niekiedy jej mniejsza wersja? Czy można ją bezpiecznie jeść?
Źródło: newsy.gotujmy.pl, akademiasmaku.pl