Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Ile kalorii mają świąteczne dania? Ta zupa ma 18 razy mniej niż słynny przysmak
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 19.12.2023 21:03

Ile kalorii mają świąteczne dania? Ta zupa ma 18 razy mniej niż słynny przysmak

Wigilia
Canva/olejx

Przed nami wyjątkowy czas, bo Boże Narodzenie coraz bliżej. Wieczerza wigilijna dostarczy nam znakomitych smaków, ale też mnóstwa kalorii. Niektóre dania ze świątecznego stołu to prawdziwe kaloryczne bomby. Jednak lubianą wigilijną zupę możemy jeść bez obaw. Niemal nie ma kalorii. 

Cały rok czekamy na wigilijne potrawy

Niebawem już świąteczne stoły będą się uginać od pysznych potraw. Wieczerza wigilijna jest pełna doskonałych smaków. Pierogi z grzybami, kapusta, barszcz z uszkami, są daniami, na które czekamy niemal cały rok. 24 grudnia smakują najlepiej na świecie. 

Cieszymy się smakiem wigilijnych potraw, ale gdzieś z tyłu głowy może przemknąć myśl o ich kaloryczności. Niestety z reguły nie są to dietetyczne potrawy. Ile kalorii mają świąteczne dania? Niektóre dostarczą nam masę kalorii, inne będą łaskawsze dla naszej figury. 

pierogi
Canva/zi3000
Kucharz pokazał przepis na najlepszą kapustę z grochem. O tym zapomnianym dodatku powiedziała mu ciocia

Ile kalorii mają świąteczne dania?

Zwykle wieczerzę wigilijną zaczynamy od barszczu czerwonego z uszkami. Jest on bardzo zdrowy, pełen smaku i ma piękny kolor. Ile dostarczy nam kalorii? Porcja tej świątecznej zupy z uszkami zawiera 230 kalorii. Również na Wigilii nie może zabraknąć kapusty z grzybami. Jest to danie, które dostarczy nam niewiele kalorii. W 200 gramowej porcji znajdziemy 90 kalorii.

 Jednak zwykle potrzebne są dokładki. Smaku kapusty z grzybami trudno sobie odmówić. Podobnie jest z pierogami pełnymi grzybów. Podsmażane z cebulką kuszą biesiadników. 4 sztuki pierogów dostarczy nam 340 kalorii. Jednak, kto poprzestaje na tych kilku sztukach? Zwykle zjadamy dużo więcej pierogów. 

Tych świątecznych potraw nie możemy sobie odmówić

W wielu polskich domach na wigilijnym stole zagości karp. To tłusta ryba, smażenie jej jeszcze dodaje temu daniu kaloryczności. Kto, by o tym myślał w Wigilię. Jednak warto zaznaczyć, że porcja karpia dostarczy nam 240 kalorii. To nic w porównaniu z kutią, która w 100 gramach ma aż 550 kalorii. Oprócz tego znajdziemy w niej mnóstwo smaku.

Natomiast, gdy szukamy dietetycznej świątecznej potrawy, to śmiało możemy za taką uznać zupę grzybową. Jednak pod warunkiem, że nie dodamy do niej śmietany. 100 gram niezabielanej zupy grzybowej dostarczy nam zaledwie 30 kalorii. W Boże Narodzenie cieszmy się smakiem tych wyjątkowych potraw. Na gubienie zbędnych kilogramów przyjdzie jeszcze czas. Pisaliśmy o znakomitej sałatce, które będzie ozdobą świątecznego stołu. Radziliśmy, jakich błędów nie popełniać podczas gotowania barszczu. 

kutia
Canva/pixelshot

Źródło: wszystkoojedzeniu.pl