Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kucharz pokazał przepis na najlepszą kapustę z grochem. O tym zapomnianym dodatku powiedziała mu ciocia
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 19.12.2023 12:36

Kucharz pokazał przepis na najlepszą kapustę z grochem. O tym zapomnianym dodatku powiedziała mu ciocia

kapusta z grochem
YouTube / @kochamgotowac

Czy kapusta z grochem może być inna niż zawsze? Potrawa ta ma swoją kanoniczną postać i rzadko od niej odbiega, ale magiczne składniki mogą dodawać jej nowego, niespotykanego wymiaru. Jeden z takich składników pokazał ostatnio Piotr Ogiński na swoim kanale Kocham Gotować.

Staropolska kapusta z grochem

Choć jej nazwa używana jest jako synonim bałaganu i pomieszania nie pasujących do siebie części, kapusta z grochem jest ciekawie skomponowaną, sycącą i bogatą w białko mieszanką.

Jest też wegetariańska, czy, inaczej mówiąc, należy do repertuaru tzw. kuchni ubogiej. Może pojawić się tam, gdzie na stole nie ma miejsca na przepych i wykwintne potrawy. Do tego nawiązuje też tajemny składnik Ogińskiego, pieprz ziołowy.

Zamiast makowca i piernika na święta robię królewski sernik. Z tym przepisem zawsze się udaje

Groch z kapustą – przepis prosto od kucharza

Mam tutaj majeranek oraz pieprz ziołowy. Pamiętajcie, kiedyś, po wojnie, nie było zwykłego pieprzu. Ludzie używali pieprzu ziołowego, i dlatego to jest taki nasz, “staropolski” smak. O tym mi powiedziała moja ciocia

– tłumaczy Ogiński, przyprawiając swoją potrawę. Pieprz ziołowy nie gra może w tym przepisie pierwszych skrzypiec, ale z pewnością zmienia oblicze potrawy.

Składniki

  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 0,2 kg suszonego grochu
  • 1-2 leśne grzyby (prawdziwki), namoczone, woda pozostawiona
  • 1 cebula
  • Liście laurowe i ziele angielskie
  • Łyżeczka kminku
  • Łyżeczka pieprzu ziołowego
  • Sól, pieprz
  • 25 dkg masła
  • Łyżka mąki
groch z kapustą

Kapusta z grochem – wykonanie

Groch dokładnie płuczemy kilka razy i namaczamy przez kilka godzin. Grzyby wyjmujemy z wody i siekamy, wrzucamy do garnka z grochem, do którego wlewamy też klarowną wodę spod grzybów. Całość gotujemy, aż woda wyparuje.

Kapustę kiszoną szatkujemy lekko. Gotujemy kapustę w ok. 0,2 l wody, dodając liście laurowe, ziele angielskie i kminek, aż kapusta będzie miękka, a następnie cedzimy.

Na patelni rozpuszczamy masło i wrzucamy do zeszklenia posiekaną cebulkę. Następnie dusimy ją, dodając po trochu wody i cały czas mieszając. Dodajemy majeranek i pieprz ziołowy oraz łyżkę mąki pszennej.

Zasmażkę zdejmujemy z ognia, stawiamy na palniku garnek z kapustą i przerzucamy do niego zasmażkę. Mieszamy i zasmażamy jeszcze przez kilka minut, a następnie dodajemy groch i delikatnie mieszamy. Przyprawiamy solą, pieprzem, a nawet cukrem, jeśli potrawa jest zbyt kwaśna. Podobnie jak bigos, taka kapusta najlepiej smakuje następnego dnia po ugotowaniu. Niedawno wspominaliśmy też o niecodziennym sposobie na namaczanie suszonych grzybów. Podczas przygotowywania barszczu uważaj na ten detal.

kapusta z grochem w przezroczystej miseczce