Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak długo gotować bób? Wyjaśniamy krok po kroku
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.07.2022 15:04

Jak długo gotować bób? Wyjaśniamy krok po kroku

Jak długo gotować bób? Wyjaśniamy krok po kroku
canva/Pawel_B

Sezon na bób trwa w pełni, wykorzystajmy go więc jak najlepiej i przygotujmy pyszne i zdrowe dania dla całej rodziny. Bób, podobnie jak inne warzywa strączkowe, wymaga odpowiedniego gotowania. Jak długo gotować bób?

Niektórzy strączki gotują za krótko, inni przeciągają gotowanie, przez co strączki wyglądają i smakują jak rozgotowana papka. Jak długo gotować bób, aby nie był ani za twardy, ani za miękki? Wyjaśniamy krok po kroku.

Bób jest warzywem, które możemy kupić niemal przez cały rok, jednak to właśnie młode, świeże strączki są najsmaczniejsze i najzdrowsze. Jeśli jednak mamy w domu zeszłoroczny bób lub kupiliśmy mrożone warzywo, ugotujmy je odpowiednio, a będzie pełne smaku.

Jak długo gotować bób i jakie przyprawy dodać do gotującej się wody? W zależności od tego, czy mamy bób młody, starty lub mrożony, będziemy gotować go inaczej. Zawsze jednak musimy dodać sól i cukier do gotującej się wody, wtedy bób będzie pełen smaku.

Jak długo gotować bób?

Czas gotowania bobu jest uzależniony od tego, czy chcemy przygotować młode strączki, zeszłoroczne, czy mrożone.

Świeży, młody bób będzie miękki po 15 minutach gotowania, zeszłoroczne strączki będą potrzebować natomiast około 30- 40 minut od momentu zagotowania wody. Mrożony bób będzie miękki po około 20 minutach.

Jak gotować bób?

Bób zawsze gotuj w osolonej i posłodzonej wodzie, dzięki czemu strączki będą najsmaczniejsze. Na 1 kg bobu wsyp 1 łyżeczkę soli. Do gotującej się wody dodaj również łyżeczkę cukru.

Cukier wzmacnia smak strączków, dodawaj go nie tylko do gotowania bobu, ale i groszku i fasolki szparagowej, od razu poczujesz różnicę.

Dowiedz się, jak wybrać świeży bób. Gotowany bób jest pysznym dodatkiem do ziemniaków z koperkiem i jajka sadzonego. Możesz przygotować z niego również puree, które doskonale sprawdzi się jako dodatek do mięs i ryb.

Bób
canva/arfo

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se.pl, zywienie.medonet.pl