Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak długo gotować pierogi? Z tym farszem 2 minuty i ani chwili dłużej

Jak długo gotować pierogi? Z tym farszem 2 minuty i ani chwili dłużej

Pierogi gotowane
canva/pixelshot

Pierogi będą smaczne, gdy ich ciasto będzie miękkie, a farsz soczysty, pozbawiony grudek i dość zwarty. W uzyskaniu dobrych efektów ogromną rolę odgrywa czas gotowania. Zbyt długie przyrządzanie może zaowocować np. utratą przyjemnie kremowej konsystencji twarogu. Danie z tym nadzieniem nie może być gotowane dłużej niż 2 minuty. A jak jest w przypadku innych wariantów?
 

Jak długo gotować pierogi?

Czas przygotowania specjału musi być wystarczający zarówno do uzyskania miękkiego ciasta, jak i pysznego, niezbyt suchego farszu. Zwykle pierogi gotuje się przez kilka minut. Świeżo ulepione będą dobre nawet już po 2-3 minutach od wypłynięcia na powierzchnię.

Mączne sakiewki należy wrzucać do osolonego wrzątku i to najlepiej tak, aby nie przerwać intensywnego gotowania się płynu. Konieczne jest też unikanie zbytniego stłoczenia pierogów. Ono z kolei negatywnie wpływa na równomierność przyrządzania i sklejanie się wyrobu.

Żadna śmietana i majonez. Surówka z porów zalana tym sosem smakuje najlepiej

Czy czas gotowania zależy od rodzaju farszu?

Zdecydowanie tak. Niektóre pierogi np. te z serem czy owocami gotowane powinny być zaledwie 2 minuty, licząc od momentu wypłynięcia na powierzchnię. W przeciwnym wypadku farsz zacznie tracić swoją przyjemną konsystencję.

Nieco dłużej — bo 3-4 minuty od wpłynięcia na powierzchnię — przyrządza się rarytas z kapustą i grzybami. Pierogi ruskie czy z mięsem przygotowuje się nawet do 5 minut. W przypadku dania z ziemniakami bulwy gotuje się wcześniej, ale mięso zwykle umieszcza się jeszcze surowe, wiec długość przyrządzania musi zagwarantować jego ugotowanie.

Jak podać ugotowane pierogi?

Znajdą się zwolennicy pierogów jedzonych prosto po wyjęciu z wody, lecz większość podaje danie z dodatkiem okrasy. Słodkie pierogi z owocami czy serem często polewa się słodką śmietanką. Wytrawne na talerze trafiają z podsmażoną cebulką, chrupiącymi skwarkami z boczku czy kwaśną śmietaną.

Po więcej inspiracji do przygotowania pierogów zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam m.in. znakomity patent na ciasto z sokiem z buraka oraz pyszny przepis na wegańską wersję pierogów ruskich.

Pierogi gotowane  w wodzie są znakomite.png
canva/Mallivan