Jak długo należy moczyć suszone grzyby? Przez 1 błąd mogą wylądować w koszu
Grzyby są pysznym dodatkiem do wielu wigilijnych potraw. Znajdziemy je w kapuście wigilijnej, w farszu do uszek i pierogów. Grzyby smakują wyśmienicie w postnym bigosie. Jednak zanim trafią do świątecznych dań, musimy je moczyć. Ile czasu powinno nam to zająć?
Grzyby nadają smaku wigilijnym potrawom
Trudno wyobrazić sobie potrawy wigilijne bez dodatku grzybów leśnych. Często wiele miesięcy wcześniej udajemy się na grzybobranie, by na Wigilię cieszyć się smakiem dań z grzybami. Bywa, że kupujemy suszone grzyby, a potem przyrządzamy je na Boże Narodzenie.
Pyszne uszka, pierogi, czy kapusta wigilijna pachnie i smakuje tymi leśnymi okazami. Suszone grzyby trafiają oczywiście do zupy grzybowej, barszczu i czarują smakiem osoby zgromadzone przy wigilijnym stole. Jednak zanim suszone grzyby trafią na nasz stół, musimy je moczyć. Bez tego ani rusz.
Biorę kilka składników, zapiekam i mam obiad na kilka dni. Rodzina prosi mnie o to co tydzieńJak długo należy moczyć suszone grzyby?
Zanim suszone grzyby będziemy moczyć, musimy je umyć. To istotna czynność, bo często w tych leśnych okazach są jeszcze ziarenka piasku i inne zanieczyszczenia. Suszone grzyby myjemy w letniej wodzie, a moczymy w zimnej. Wody nie powinno być zbyt dużo, wystarczy, by przykryła grzyby w misce.
Co jakiś czas warto zamieszać grzyby w naczyniu, by dokładnie nasiąknęły wodą. Jak długo powinniśmy moczyć suszone grzyby? Ten proces zajmie nam od godziny do nawet kilku godzin. Prawdziwki i podgrzybki powinny już zmięknąć po około 2 godzinach. Wówczas nadają się też do gotowania.
Niektóre grzyby moczymy nawet cała noc
Inne gatunki grzybów musimy moczyć o wiele dłużej. Zajmie nam to nawet całą noc. Tak też radzą szefowie kuchni. Po takim czasie suszone grzyby są delikatne, miękkie i odpowiednie do gotowania. Wtedy możemy też odsączyć je z wody, a gdy nie widać w niej zanieczyszczeń, to taką wodą możemy użyć do gotowania.
Jest pełna smaku i grzybowego aromatu. Dodatkowo przecedźmy ją przez sitko, by mieć pewność, że nie ma w niej drobinek piasku i fragmentów ściółki. Suszone grzyby warto też moczyć w lekko osolonym ciepłym mleku. To sposób stosowany jeszcze w kuchni staropolskiej. Pisaliśmy o innym sposobie na suszone grzyby niż ich moczenie. Radziliśmy, jak zrobić marynowane grzyby z przepisu cioci.
Źródło: fakt.pl, to.com.pl