Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 25.09.2022 10:59

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki
canva/gbh007

Wszyscy wiemy, że odpowiednio dobrane mięso, warzywa i przyprawy są kluczem do przygotowania aromatycznego rosołu. Nie każdy jednak wie, że bardzo ważny jest też sposób gotowania wywaru. Liczy się nie tylko czas, ale też moc palnika.

Rosół jest wywarem przyrządzanym z mięsa i warzyw. Jeśli więc chcemy, żeby był najsmaczniejszy, musimy go odpowiednio gotować. Na przyrządzenie smacznego rosołu trzeba sobie zarezerwować co najmniej 2,5 godziny.

Im więcej mięsa i warzyw w rosole, tym wywar będzie miał lepszy smak. Do rosołu dodajmy porcję kury, solidny kawałek wołowiny i indyka. Te trzy rodzaje mięsa sprawią, że wywar będzie niezwykle esencjonalny. W rosole nie może zabraknąć również sporej porcji warzyw.

Do marchewki, pietruszki, pora, selera i opalonej cebuli dodajmy też niewielki kawałek kapusty włoskiej, która dodaje lekko orzechowej nuty i subtelnie wzmacnia smak. Zwykle dodajemy również białą część pora, zieloną wyrzucamy. Jednak dodane pod koniec gotowania liście pora doskonale wpłyną na smak i barwę rosołu.

Jak należy gotować rosół? Pamiętaj o ważnym szczególe

Pamiętaj, by nie doprowadzać rosołu do wrzenia, ponieważ straci pożądany smak i aromat. Rosół zawsze gotuj mniej więcej 2,5-3 godziny, najlepiej na małym ogniu. Wywar powinien tylko lekko pyrkać w garnku.

Mięso, warzywa rosołowe, liście laurowe i ziele angielskie włóż do garnka, zalej zimną wodą i powoli gotuj. Nigdy nie zalewaj składników na rosół wrzątkiem, ponieważ gorąca wody uniemożliwi oddanie do wywaru składników dających mu smak i aromat.

Jakie przyprawy dodać do rosołu? Kiedy dodać sól?

Na początku gotowania, do rosołu dodaj ziele angielskie, liście laurowe i kulki pieprzu czarnego. Wrzuć również gałązkę świeżego lubczyku i gotuj wywar na małym ogniu.

Pod koniec gotowania dodaj również szczyptę kurkumy, która wzmocni smak i kolor. To również dobry moment na doprawienie rosołu solą. Zrezygnuj z kostek rosołowych, które w dobrym rosole są po prostu zbędne.

Rosół wyszedł mętny? Nie wylewaj go, w tym artykule dowiesz się, jak wyklarować mętny wywar w prosty sposób. Warzywa i mięso po rosole wykorzystaj do przygotowania pasztetu, będzie pysznym dodatkiem do pieczywa.

Rosół
canva/ma-k

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mojegotowanie