Jak wyklarować mętny rosół? Zdradzamy najskuteczniejsze triki
Rosół znów nie wyszedł klarowny? A wiesz, jak wyklarować mętny rosół? Zdradzamy najskuteczniejsze triki. Jeden z nich polega na dodaniu do wywaru białka kurzego jaja. Poznaj też inne skuteczne sposoby na przywrócenie rosołowi apetycznego wyglądu.
Choć rosół często gości na polskich stołach, wciąż pozostaje naszą ulubioną zupą. Uwielbiamy go za esencjonalny smak, naturalny aromat i klarowność. No właśnie, z tą ostatnią cechą czasami mamy problem. Rosół bowiem nie zawsze wychodzi idealnie przezroczysty. Na szczęście są sposoby na to, by przywrócić klarowność wywarowi.
Jak wyklarować mętny rosół?
Jednym ze skuteczniejszych sposobów klarowania rosołu, jest dodanie do niego białka kurzego jaja. Jedno lub dwa białka dodaje się do już ugotowanego, a najlepiej też przecedzonego rosołu. Po dodaniu białka, rosół podgrzewa się, całość delikatnie mieszając. Gdy białko się zetnie, rosół trzeba zestawić z ognia i przecedzić przez sitko.
Rosół można też wyklarować, dodając do niego w czasie gotowania po trochu bardzo zimną wodę. Oczywiście nie można przesadzać z jej dodatkiem, bo wywar straci esencjonalność. Na podobnej zasadzie zadziałają dodane do rosołu kostki lodu. Po przestygnięciu rosołu trzeba zdjąć zebrany tłuszcz, a wraz z nim usunie się część białek powodujących mętnienie.
Innym sposobem klarowania rosołu, jest dodanie do niego przekrojonej na pół i opalonej cebuli. Doda ona wywarowi także ładnego koloru i przyjemnego, słodkawego smaku.
Dlaczego rosół robi się mętny?
Mętnienie rosołu jest spowodowane zbyt szybkim wytrąceniem się z mięsa dużej ilości białek. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy włożymy mięso do gorącej wody. Jest to błędem przy gotowaniu rosołu, bo nie tylko wywar mętnieje, ale też jest mniej esencjonalny. Inną przyczyną mętnienia rosołu, jest gotowanie go na nie do końca rozmrożonym mięsie.
By więc uniknąć mętnienia rosołu, dobrze rozmrożone mięso należy zalać zimną wodą i potem całość podgrzewać, aż do zagotowania się wywaru. Wtedy na powierzchni wywaru pojawią się szumowiny, które należy zdjąć łyżką cedzakową. Szumowiny to nic innego, jak białko wytrącone z mięsa.
Sprawdź też, dlaczego do rosołu warto dodać kapustę, a także, co zrobić, gdy rosół wyjdzie za słony.
Źródło zdjęcia: canva/daffodilred
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Wybitny wielkanocny wieniec drożdżowy z białą czekoladą i malinami. Eksplozja smaku
Apetyczna pieczona karkówka. Sekretem smaku jest niebywałe aromatyczna przyprawa
Źródło: unileverfoodsolutions, fitsylwetka