Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przygotować mak i pszenicę na kutię? Podajemy patent babć
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 06.12.2022 16:49

Jak przygotować mak i pszenicę na kutię? Podajemy patent babć

kutia
Canva / tashka2000

Któż nie przepada za smakiem tradycyjnej kutii? Nie od dziś wiadomo, że najlepiej smakuje ta przygotowana przez babcie. Czas najwyższy jednak przejąć pałeczkę i przygotować ten przysmak we własnym zakresie. Wystarczy pamiętać, że pszenicę na kutię należy wstawić do namoczenia na dzień poprzedzający jej przygotowanie, mak zaś wymaga ugotowania w mleku i przemielenia.

Na charakterystyczny smak świątecznej kutii składa się pszenica, mak oraz bakalie. Przepis nie może powstać bez dodatku miodu i mleka, w którym mak się gotuje. Na sukces potrawy składa się odpowiednie przygotowanie wszystkich składników. Poniżej przedstawiamy sprawdzone babcine metody na tradycyjne danie.

Jak przygotować pszenicę na kutię?

Kutię przygotowuje się z łuskanych ziaren pszenicy. Taki produkt w okresie przedświątecznym jest powszechnie dostępny w wielu sklepach spożywczych. Poza odpowiednim produktem, kluczową rolę w smaku gotowej potrawy odgrywa umiejętne przygotowanie pszenicy.

Łuskane ziarna pszenicy należy zalać wodą i odstawić na noc do namoczenia. Kolejnego dnia pszenicę odsącza się, zalewa świeżą wodą i wstawia do gotowania. Przy przygotowaniu kutii trzeba mieć świadomość, że potrawa ta choć łatwa do przyrządzenia, jest jednak dość czasochłonna.

Gotowanie pszenicy na kutię może zająć od 1,5 do nawet 4 godzin. Tyle czasu należy zarezerwować, jeśli chcemy mieć pewność, że ziarna będą odpowiednio miękkie. Czas gotowania zależy od jakości oraz miejsca pochodzenia pszenicy. Ugotowane ziarna przed wymieszaniem z pozostałymi składnikami należy odsączyć i odstawić do wystudzenia.

Jak przygotować mak oraz pozostałe składniki na kutię?

Mak do kutii gotuje się w mleku przez ok. 30 minut. Następnie należy go ostudzić, odsączyć i dwukrotnie zmielić. Ten składnik można przygotować z wyprzedzeniem i przechowywać w lodówce nawet do 7 dni.

Bakalie, których będziemy używać do przyrządzenia kutii zalewamy wrzątkiem. Po kilku minutach kąpieli kroimy je w drobną kostkę. Niewielką ilość orzechów i rodzynek warto zostawić w całości w celu udekorowania potrawy.

Po przygotowaniu wszystkich składników, zrobienie kutii jest banalnie proste. Wystarczy wszystkie ostudzone składniki dokładnie razem wymieszać. Aby smaki miały szansę połączyć się ze sobą, kutię najlepiej podawać jest dopiero po całonocnym chłodzeniu w lodówce. Kutię możesz również przygotować na bazie kaszy pęczak. Makowe ciasto bez zawijania to prawdziwy świąteczny hit.

Canva / Serhii Yevdokymov
Canva / Serhii Yevdokymov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: