Smakosze.pl
Miód w słoiku

canva/Alliance Images

Jak rozpoznać sztuczny miód?

30 Września 2021

(Ostatnia zmiana: 10 Października 2021)

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Jesienią częściej niż zwykle kupujemy miód. Chcemy go mieć pod ręką, gdy złapie nas przeziębienie. Jednak by miód rzeczywiście zadziałał, musi być prawdziwy. Czy wiesz jak rozpoznać sztuczny miód?

Miód pszczeli to prawdziwe źródło zdrowia. Miód nektarowy pszczoły produkują zbierając z kwiatów nektar i przy okazji wzbogacając go w enzymy trawienne i kwasy organiczne. Poza tym miód zawiera też cukry proste czyli glukozę i fruktozę oraz witaminy, sole mineralne, białka i olejki eteryczne. Wszystkie te składniki korzystnie działają na nasz organizm.

Naturalny miód potrafi poradzić sobie z przeziębieniem, bo działa bakteriobójczo. Korzystnie wpływa też na układ krążenia, regulując ciśnienie krwi i chroniąc przed miażdżycą. Dodaje nam energii, ale potrafi też działać uspokajająco.

Właściwości prozdrowotne wykazuje tylko miód pszczeli. Sztuczny, który jest otrzymywany w wyniku chemicznego rozkładu sacharozy na cukry proste, takich właściwości nie ma. Jest on tak naprawdę syropem cukrowym, do którego dodaje się barwniki, aromaty i esencje smakowe po to, by upodobnić go do miodu naturalnego.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak rozpoznać sztuczny miód?

Warto więc wiedzieć jak można odróżnić miód sztuczny od naturalnego. Najpierw miód warto powąchać. Pszczeli będzie miał pełny, bardzo bogaty aromat. W sztucznym wyczujesz niecharakterystyczne nuty zapachowe. Miód pszczeli krystalizuje, po krótszym lub dłuższym czasie. Sztuczny zawsze zachowuje płynną konsystencję.

Jest też kilka praktycznych sposobów na odróżnienie miodu naturalnego od sztucznego. Po pierwsze można wylać na talerzyk trochę miodu. Jeśli po włożeniu w niego końcówki miękkiego ołówka zmieni barwę na ciemniejszą, jest to miód sztuczny. Naturalny miód zupełnie nie reaguje na grafit.

Jajka sadzone bez tłuszczu

Jak przygotować jajka sadzone bez tłuszczu?

CZYTAJ DALEJ

Przy nalewaniu miodu na talerzyk warto też zwrócić uwagę na kształt, jaki zachowuje. Naturalny, pszczeli miód tworzy stożek. Sztuczny rozlewa się po powierzchni.

Oba miody można też odróżnić wykonując test rozpuszczalności. Miód wlewamy cienkim strumieniem do zimnej wody znajdującej się w szklance. Jeśli miód będzie się lał nieprzerwanym strumieniem i osiądzie na dnie nie rozpuszczając się, jest to miód pszczeli. Sztuczny leje się rozrywającym się strumieniem i szybko rozpuszcza się w wodzie.

Na co zwrócić uwagę kupując miód

W odróżnieniu miodu naturalnego od sztucznego pomogą też inne wskazówki. Po pierwsze cena. Miód sztuczny jest o wiele tańszy od prawdziwego. Poza tym czytaj etykiety. Producent ma obowiązek zamieścić na nich skład produktu. Jeśli zobaczysz tam cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, słodziki, barwniki i aromaty jest to miód sztuczny.

Jeśli chcesz uniknąć niespodzianek kupuj miód u zaufanych dostawców. To, że miód jest już nieco skrystalizowany weź za dobrą, a nie złą kartę. Miód sztuczny możesz co prawda dodać do wypieków, bo nada im podobnych własciwości, jak naturalny. Jednak nie będzie z niego pożytku dla zdrowia.

Więcej informacji o miodzie szukaj też na naszych stronach. Dowiesz się z nich np. co oznacza biała piana w słoiku z miodem albo dlaczego warto zjeść miód przed snem.

Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego filmu:


miód

miód

Źródło zdjęcia: canva/pixelsho

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

POLSKIE ZUPY - CZY MAJĄ PRZED TOBĄ TAJEMNICE? 10 PYTAŃ DLA SPECJALISTÓW

Pytanie 1 z 10

Do krupniku tradycyjnie dodajemy:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kobieta.interia

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie ryzyko niesie ze sobą używanie mokrej rękawicy kuchennej?

Czytaj więcej >
Miękka i soczysta wątróbka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka wyszła miękka i soczysta?

Czytaj więcej >

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >