Smakosze.pl
Jak ugotować ziemniaki w pięć minut?

Canva (Huseyin Zengin, Getty Images)

Jak ugotować ziemniaki w 5 minut?

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominika Wilk

Udostępnij:

Gotowanie lub pieczenie ziemniaków trwa za długo, czyli dłużej niż standardowe 20-30 minut? Mamy kilka dobrych rad, które usprawnią ten proces. Przygotowaliśmy jednak również coś ekstra - sposób na skrócenie czasu gotowania do pięciu minut.

Chociaż ziemniaki są obecnie bardzo drogie, to i tak wciąż są jednym z podstawowych składników w naszym jadłospisie. Używamy ich nie tylko jako dodatku do dań mięsnych, ale również przyrządzamy znich tak popularne dania jak placki ziemniaczane czy kluski. 

Jak długo należy gotować ziemniaki? 

Gotowanie ziemniaków standardowo powinno trwać około 20-30 minut. Jeśli zajmuje nam więcej czasu, powodem może być m.in. zbyt mały garnek.

Tak, to też ma wpływ na czas gotowania. Im więcej miejsca mają ziemniaki, tym swobodniej krąży wokół nich wrząca woda (lub powietrze w przypadku pieczenia).

Można to sobie łatwo wyobrazić - ziemniaki wrzucone do garnka jeden obok drugiego, stykające się dużą powierzchnią, dłużej utrzymują temperaturę pokojową i „bronią się” przed podgrzaniem. To trochę jak ze śniegiem. W formie bałwana czy kulki śniegowej stopi się wolniej, niż równo rozprowadzony cienką warstwą.  

Gotowanie ziemniaków można skrócić z 20-30 minut do 10 lub nawet 5 minut

Z tego samego powodu pokrojenie ziemniaka na mniejsze kawałki pomaga w szybszym gotowaniu. Wiedzą o tym wszystkie zaradne gospodynie domowe. Pamiętaj tylko, by uzyskane kawałki były mniej więcej tej samej wielkości tak, aby ugotowały się mniej więcej w tym samym czasie.

Źródło: Pixabay/Gundula Vogel

Dotyczy to również gotowania ziemniaków różnej wielkości. Co jednak zrobić, jeśli wszystko robisz poprawnie, ale chcesz maksymalnie przyśpieszyć czas gotowania ziemniaków?

Ziemniaki będą gotowe w 5-10 minut jeśli przed gotowaniem zalejesz je wrzącą, a nie zimną wodą. I takie ziemniaki we wrzącej wodzie wstawisz na palnik. Jednak nie stosuj tej metody za każdym razem - tak gotowane pyry mogą stracić więcej cennych witamin. Innym sposobem jest...mikrofalówka. 

Niestety nie ma co liczyć na to, że mikrofalówka odpowiednio ugotuje ziemniaka, ale możemy wykorzystać ją do wstępnej obróbki i zmiękczenia, przygotowując kartofle do kolejnego kroku - na przykład pieczenia w piekarniku, czy to w formie frytek, czy ziemniaków w mundurkach.

Wystarczy wbić widelec parę razy w ziemniaka, tworząc małe dziurki, a potem wstawić do mikrofalówki z maksymalną temperaturą na 3-4 minuty, w połowie obracając ziemniaki na drugą stronę. Taki ziemniak upiecze się szybciej, a „podgotowane” przed pieczeniem lub smażeniem frytki mają lepszą strukturę i chrupkość.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >
Namoczone czereśnie w wodzie

Porady

Jak pozbyć się robaków z czereśni?

Czytaj więcej >
Jak najlepiej pociąć kiełbasę?

Porady

Jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla?

Czytaj więcej >
Gęsta grochówka

Porady

Prosty trick na gęstą grochówkę, wychodzi za każdym razem

Czytaj więcej >
Ogórki małosolne i kwestia soli

Porady

Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?

Czytaj więcej >
Rosół bez kwaśnego posmaku

Porady

Dlaczego rosół staje się kwaśny?

Czytaj więcej >