Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak uratować mętny, nieapetyczny rosół? Prosty patent zadziała od razu
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 21.03.2023 09:23

Jak uratować mętny, nieapetyczny rosół? Prosty patent zadziała od razu

jak uratować mętny rosół
canva/500

Mętny rosół może skutecznie zniechęcić do jedzenia. Wywar ma brzydki kolor i wygląda bardzo nieapetycznie. Wystarczy jednak, że dodasz do niego surowego ziemniaka. Po 30 minutach gotowania rosół odzyska swój kolor i będzie klarowny.

Dlaczego rosół staje się mętny?

Rosół to nic innego, jak wywar z mięsa i warzyw. Szumowiny, czyli białko uwalniające się pod wpływem gotowania, jest naturalnym zjawiskiem. Zwykle wystarczy zebrać odrobinę piany z wierzchu i wywar jest klarowny. Czasem jednak cały rosół robi się mętny i wygląda nieapetycznie.

Przyczyną mętnienia rosołu jest zwykle gotowanie wywaru na zbyt dużym ogniu lub zalanie mięsa wrzątkiem. Rosół musi gotować się na najmniejszym palniku przez 2- 3 godziny. Mięso zalewaj wyłącznie zimną wodą. Wtedy szumowiny nie będą się pojawiać.

Bardzo ważnym składnikiem rosołu jest cebula opalona nad ogniem. Warzywo nie tylko dodaje smaku i koloru, ale i zapobiega powstawaniu szumowin. Cebulę dodaj do garnka wraz z resztą składników. Zalej zimną wodą i gotuj, a rosół będzie klarowny i pyszny.

Pokrój pora i dodaj ten owoc. Surówka będzie lepsza niż z restauracji

Surowy ziemniak najlepszym sposobem na mętny rosół

Najlepszym sposobem na szumowiny w rosole jest surowy ziemniak, który działa na nie jak magnes. Nieapetyczna piana, która przyczynia się do zmętnienia całego wywaru znika niemal od razu.

Z rosołu zbierz szumowiny łyżką cedzakową. Następnie wrzuć do garnka obranego i przekrojonego na 4 części ziemniaka. Wywar gotuj przez 30 minut na małym ogniu. Po tym czasie rosół stanie się klarowny.

 

Jak jeszcze pozbyć się szumowin z rosołu?

Do mętnego rosołu możesz dodać również ubitą pianę z 2 białek i gotuj na małym ogniu, aż białka wchłoną całą pianę. Mętny rosół możesz także przecedzić przez sito wyłożone gazą. Szumowiny na niej zostaną.

Innym sposobem jest również dodanie do wywaru goździka i gotowanie na małym ogniu. Goździk również zmniejszy obecność piany i pomoże wyklarować cały rosół.

Sprawdź, dlaczego warto dodać ocet do rosołu. Efekt zachwyci każdego. Z mięsa i warzyw po rosole przygotujesz wyśmienity pasztet. Będzie o wiele lepszym dodatkiem do pieczywa niż kupne wędliny.

rosół.jpg
canva/FoodieMedia