Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak usunąć nadmiar soli ze śledzi? Ten stary patent stosują sami najlepsi kucharze

Jak usunąć nadmiar soli ze śledzi? Ten stary patent stosują sami najlepsi kucharze

śledzie
Canva/atlasstudio

Śledzie już niebawem trafią na wigilijne stoły w wielu domach smakoszy. Solenie śledzi ma zachować ich świeżość, a w jaki sposób możemy pozbyć się nadmiaru soli? Polecany przez nas patent stosują najlepsi kucharze. 

Śledzie słone, że aż strach

Śledzie to ryby, które chętnie wybieramy na Boże Narodzenie. Są smaczne i powszechnie lubiane. Podajemy je z cebulą w oleju, dodajemy je do sałatek, czy robimy w sosie musztardowym lub tatarskim. Sposób na śledzie jest naprawdę wiele i każdy może znaleźć najlepszą dla siebie opcję.

Jednak zanim śledzie trafią do dalszej obróbki, musimy pozbyć się z nich nadmiaru soli. A tej jest  nich sporo. Wszystko po to, by były świeże i smaczne. Gdy pozbędziemy się soli ze śledzi, to staną się one doskonałą przekąską lub dodatkiem do innych znakomitych dań. 

śledzie
Canva/Vladimir Mironov
Tegoroczny barszcz czerwony drogi jak nigdy? W końcu mamy dobre wieści

Jak usunąć nadmiar soli ze śledzi?

Sposobem na usunięcie nadmiaru soli ze śledzi jest moczenie ich w mleku. To patent, po który sięgają szefowie kuchni. Przed zamoczeniem śledzi w mleku trzeba ryby opłukać w wodzie. Następnie śledzie wkładamy do miski z zimnym mlekiem.

 Moczymy je i kilkakrotnie mieszamy. Naczynie ze śledziami powinniśmy też wstawić do lodówki. Moczenie w mleku jest o tyle lepsze od moczenia w wodzie, że skraca znacznie czas moczenia ryb. Mleko nadaje śledziom delikatnego i mlecznego smaku. 

Jakie mleko do moczenia śledzi?

Śledzie możemy moczyć w zwykłym mleku, ale też zsiadłym. To sprawia, że ryby zyskują nieco kwaskowaty smak. Jak długo moczyć śledzie? Nie ma tu konkretnej wskazówki. Im dłużej moczymy ryby, tym są one bardziej delikatne. Jednak wszystko zależy od tego, jak bardzo słone są płaty śledzi. 

Należy, więc próbować i sprawdzać, czy są już dostatecznie wymoczone. Powinny mieć mimo wszystko wyczuwalny smak soli, ale bez goryczki. Wówczas najlepiej nadają się do dalszej obróbki. Krócej będą się moczyły płaty śledziowe matias, a dłużej płaty z całych śledzi. Proces moczenia może potrwać od 2 do nawet kilkunastu godzin. Redakcja Smakoszy przeprowadziła wielki test i wybrała najlepsze śledzie, które są dostępne na polskim rynku. Radziliśmy też, jak przyrządzić śledzie, które pachną jak cytrusowa herbata. 

śledzie
Canva/atlasstudio

Źródło: jawagabunda.pl, winiary.pl