Jak wyczyścić garnek ze spalenizny?
Gotując potrawy, nieraz o nich zapomnimy, co skutkuje wykipieniem lub przypalenizną. W tym drugim przypadku potrawa często jest nie do uratowania. A co z garnkiem? Jest szansa, że da się go przywrócić do poprzedniego stanu. Sprawdźcie, jak wyczyścić garnek ze spalenizny. Mamy na to swoje patenty.
Tak naprawdę to, czy garnek da się uratować, zależy od materiału, z którego został wykonany. Jeśli jest to garnek emaliowany, bardzo często zniszczenia są nieodwracalne. Przegrzanie takiego garnka może skutkować nie tylko przypalenizną, ale też odpryśnięciem wewnątrz emalii. Wtedy garnek nie nadaje się już do użycia w kuchni. Podobnie może być z patelniami, rondlami czy garnkami pokrytymi powłoką teflonową.
Na szczęście coraz częściej w naszych kuchniach korzystamy z garnków ze stali nierdzewnej lub garnków ceramicznych. Dość łatwo utrzymać je w czystości, a nawet usunąć z nich ślady przypalenizny. W jaki sposób? Poznajcie kilka patentów.
Jak wyczyścić garnek ze spalenizny?
Jeszcze w latach 40. dość popularne było czyszczenie zabrudzonych i przypalonych garnków przy pomocy rabarbaru. Jak to robiono? Rabarbar wkładano do przypalonego garnka, zalewano wodą i gotowano całość 10 minut. Po tym czasie garnek opróżniono i czyszczono go, aż będzie błyszczał.
Tę metodę bez problemu można wykorzystać i teraz. Oczywiście wtedy, gdy będzie już dostępny rabarbar. Do tego czasu możecie jednak przetestować metodę z użyciem ziemniaka. Przypaleniznę czy zabrudzenia garnka posypcie dużą ilością soli, a potem szorujcie je przekrojonym na pół ziemniakiem. Wykonujcie przy tym okrężne ruchy dłonią. Zawarta w ziemniaku skrobia pomoże rozbić tłuszcz i brud, którymi jest pokryty garnek. Doczyszczone naczynie wystarczy dokładnie opłukać.
Przy czyszczeniu kuchennych naczyń warto też wykorzystać ocet i sodę oczyszczoną. Brudną powierzchnię wystarczy posypać sodą, a potem zalać mieszanką gorącej wody i octu (1/3 szklanki octu na 1 szklankę wody). Całość należy pozostawić na pół godziny, a potem doczyścić garnek.
Czego używać do szorowania?
Niektórzy zaczynają zeskrobywać przypaloną potrawę przy użyciu ostrych narzędzi. Tego z całą pewnością nie należy robić, bo można zniszczyć naczynie. Warto jednak przetestować druciak czy gąbkę z szorstką powierzchnią.
Do szorowania przypalonych czy zapieczonych garnków można też użyć kulek przygotowanych z folii aluminiowej. Spory kawałek folii trzeba zwinąć w twardą kulkę i jej szorstką powierzchnią czyścić zabrudzone miejsca. Wcześniej jednak namoczcie garnek w gorącej wodzie.
Przy szorowaniu zabrudzeń na garnku czy patelni sprawdzą się też kostki cukru. Ich szorstka powierzchnia dobrze poradzi sobie z usuwaniem zaschniętych resztek jedzenia. Wcześniej jednak garnek warto namoczyć w gorącej wodzie. Potem wodę należy wylać i szorować zabrudzenia kostkami cukru.
Szorowania jednak nie zalecamy w przypadku naczyń z powłoką teflonową i innymi, delikatnymi powłokami ograniczającymi przywieranie potraw.
W naszym serwisie znajdziesz też inne porady przydatne w kuchni. Sprawdź, jak czyścić deskę do krojenia, a także, w jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z lodówki.
Źródło zdjęcia: canva/ulleo z Pixabay
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: newsy.gotujmy