Jak wykorzystać w kuchni liście chrzanu? Garść zaskakujących inspiracji
Kojarzycie liście ze zdjęcia? A wiecie, jak wykorzystać w kuchni liście chrzanu? Są naprawdę wartościowe i potrafią wzbogacić smak wielu potraw. Podrzucimy wam garść zaskakujących inspiracji, dzięki którym już nigdy nie będziecie marnować tych liści.
Liście chrzanu są podobnie jadalne, jak jego korzeń. Często jednak nie doceniamy ich smaku i właściwości i po prostu je wyrzucamy. Tymczasem są one bogate w witaminę C i witaminy z grupy B, a także potas, magnez, siarkę i wapń.
Zawierają też substancje grzybo- i bakteriobójcze. Poprawiają przemianę materii, a także usprawniają pracę układu pokarmowego. Korzystnie wpływają na pracę serca, kondycję skóry, włosów i paznokci.
Jak wykorzystać w kuchni liście chrzanu?
Jednym z najpopularniejszych sposobów użycia liści chrzanu, jest dodanie ich do kiszonych lub marynowanych ogórków. Zwiększają ich jędrność, dodają aromatu i przedłużają trwałość przetworów.
Na liściach chrzanu wypieka się też chleb, zwłaszcza tradycyjny, na zakwasie. Liście podnoszą smak pieczywa, a także zwiększają jego wilgotność.
Chrzanowe liście można też wykorzystać podobnie jak kapustę do przygotowania gołąbków. Wcześniej trzeba tylko usunąć zgrubiałą łodygę i sparzyć je we wrzątku.
Z liści chrzanu można też zrobić pesto. Wystarczy je tylko zblendować z ząbkami czosnku, orzeszkami piniowymi, oliwą i parmezanem. Na ich bazie można także zrobić smarowidło do pieczywa. Posiekane liście należy w tym celu wymieszać z masłem i doprawić solą.
Liście chrzanu można też dodawać do sałatek, dusić na maśle, zawijać w nie rybę przeznaczoną do grillowania.
Chrzanowe ciekawostki
W średniowieczu liśćmi chrzanu okładano bolące stawy. Wykorzystywano je też jako ochronę przed słońcem w czasie prac polowych.
W liście chrzanu zawijano masło czy wędlinę, by przedłużyć ich świeżość. Te pikantne liście dodawano również do zup.
Świeże liście chrzanu można umieścić w zamykanym pojemniku i trzymać w lodówce nawet kilka tygodni.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na chrzan z jabłkiem, a także na ozorki w sosie chrzanowym.
Źródło zdjęcia: canva/Nikolay_Donetsk
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Bosko miękkie, lekko słodkie kluski śląskie z jabłkiem. Rewolucja w klasycznym przepisie
Genialne pomysły na wykorzystanie resztek kapusty po gołąbkach. Już nigdy nic się nie zmarnuje
Placki ziemniaczane z dodatkiem mleka bez grama cebuli. Idealne nawet na śniadanie
Źródło: stylzycia.radiozet, kuchnia.wp