Jak wykorzystać w kuchni obierki z ziemniaków? Są jadalne, jak cała bulwa
Wiele osób wyrzuca obierki z ziemniaków, ponieważ nie wie, że są jadalne lub nie ma pomysłu na ich przygotowanie. Poznaj cztery ciekawe sposoby na wykorzystanie obierek z ziemniaków. Potrawy są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Wszak pod skórką zawsze znajduje się najwięcej wartościowych składników.
Zero waste to coraz bardziej popularny nurt w kuchni, polegający na wykorzystywaniu w pełni warzyw, mięsa i innych produktów spożywczych, aby do minimum ograniczyć wyrzucanie jedzenia. Nawet z obierek z ziemniaków i warzyw możemy przyrządzić wiele świetnych dań.
O ile mięso gotowane, ziemniaki i inne warzywa wykorzystujemy w kuchni bardzo często, tak wiele osób wyrzuca obierki. Z ziemniaczanych obierek możemy ugotować wyśmienitą bazę do zup, a także zrobić pyszne i zdrowe przekąski dla całej rodziny.
Kiedy obierki z ziemniaków nadają się do jedzenia? Kiedy ziemniaki są młode, zdrowe, twarde i nie mają ciemnych plam. Nie jedzmy ani ziemniaków, ani obierek, kiedy warzywa są miękkie i gdy pojawia się na nich zielonkawy nalot, ponieważ możemy się nimi poważnie zatruć.
Jak wykorzystać w kuchni obierki z ziemniaków?
Przekąska z azjatyckim stylu, czyli obierki w tempurze. Obierki z ziemniaków możemy obtoczyć w tempurze z mąki, jajka i wody, a następnie usmażyć na głębokim tłuszczu. Obierki będą smakować rewelacyjnie z sosem sojowym.
Panierowane obierki, czyli szybkie frytki. Obierki obtoczmy w panierce z jajka i bułki tartej, następnie upieczmy je w piekarniku. Do frytek podajmy ulubiony sos, a błyskawicznie znikną z talerzy.
Chipsy z obierek. Cienkie obierki wymieszajmy z solą, suszonymi ziołami i łyżką oliwy, następnie wstawmy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i pieczmy około 7 minut. Chipsy podajmy z ulubionym sosem.
Bulion z obierek, czyli wegańska baza do zup. Z obierek możemy ugotować również aromatyczny wywar. Wystarczy, że dodamy do nich marchewkę, por, seler i przyprawy, jak liść laurowy i ziele angielskie. Po godzinie baza do zup będzie pełna smaku i aromatu.
Dlaczego warto jeść obierki z ziemniaków?
Ziemniaki zawierają między innymi witaminę C i z grupy B, a także jod, żelazo i wapń. Związki te wzmacniają kości, układ nerwowy i odpornościowy, a także działają krwiotwórczo.
Skórka z ziemniaków dodatkowo wykazuje również silne właściwości przeciwzapalne i odgrywa dużą rolę w profilaktyce nowotworowej. Warto więc włączyć je do swojej diety, tym bardziej, że możemy przygotować z nich kilka świetnych potraw.
Dowiedz się również, jak wykorzystać wodę po ogórkach kiszonych. Z ziemniaków z poprzedniego obiadu przygotuj kopytka, placki ziemniaczane z gotowanych ziemniaków lub kluski śląskie.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Bigos wyszedł zbyt kwaśny? 2 łyżki pysznego produktu uratują potrawę i dodadzą jej szlachetności
Przepis na rozpływające się w ustach maślane ciasteczka. 1 składnik dodaje im niezwykłego smaku
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: m.wielkiezaarcie