Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak zrobić domowy miód z mniszka lekarskiego? Przepis krok po kroku

Jak zrobić domowy miód z mniszka lekarskiego? Przepis krok po kroku

Jak zrobić domowy miód z mniszka lekarskiego?
canva/madeleinesteinbach

Miód znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Zebrane w spokojnej okolicy kwiaty mniszka lekarskiego doskonale nadają się do przygotowania tego produktu w domowym zaciszu. Zmieszajcie go z wodą cukrem i sokiem z cytryny, a uzyskacie bogaty w szereg witamin i mikroelementów produkt. Jego przygotowanie jest bardzo proste, a korzyści ze spożywania ogromne.

Miód z mniszka lekarskiego — podobnie jak inne, naturalne produkty pracy pszczół — pomoże wesprzeć organizm w przeziębieniu i wzmocnić go w okresie zwiększonych zachorowań. Regularnie stosowany pomoże w unormowaniu problemów trawiennych i wesprze procesy oczyszczania organizmu z toksyn.

Przyrządzony w domu specjał nie tylko pozytywnie wpłynie na stan waszego zdrowia, ale też z powodzeniem zastąpi komercyjnie dostępne miody czy syrop klonowy dodawane potraw. Wybierzcie się na poszukiwanie pięknych żółtych kwiatów i wypróbujcie go koniecznie. Będziecie więcej niż zadowoleni z efektów.

Przepis na doskonały miód z mniszka lekarskiego

Składniki:

  • kwiaty mniszka lekarskiego

  • woda

  • sok wyciśnięty z cytryny

  • cukier w ilości do smaku

Przygotowanie:

Zebrane kwiaty mlecza rozkładamy na papierze i pozostawiamy na minimum godzinę. Ma to na celu umożliwienie owadom opuszczenia roślin. Po tym czasie dokładnie oglądamy mniszki i usuwamy z nich zanieczyszczenia stałe.

Przenosimy je do garnka, zalewamy woda i doprowadzamy do wrzenia. Wywar odstawiamy na dobę. Kolejnego dnia przecedzamy płyn przez gazę. Kwiaty odciskamy i wsypujemy cukier. Gotujemy na niewielkim ogniu, a gdy cukier się rozpuści, wlewamy sok z cytryny. Ten etap przygotowania miodu powinien trwać od 90 do 120 minut.

Jeśli zanurzona w masie drewniana łyżka będzie dokładnie oblepiona syropem, możemy go przenosić do wyparzonych słoików. Po zakręceniu ustawiamy je do góry dnem i pozostawiamy do ostygnięcia. Miód z mniszka jest gotowy do stosowania.

Wskazówka: nie wylewajcie wody z gotowania kwiatów mniszka. Wywar zawiera cenne składniki i warto go wypić.

Na naszej stronie znajdziecie kilka informacji na temat wykorzystania miodu w naparach. Ten artykuł poświęcony jest kwestii dodawania miodu do ciepłych napojów. W tym natomiast znajdziecie przepis na rozgrzewającą herbatę z jego dodatkiem.

Miód z mniszka lekarskiego jest doskonały
Miód z mniszka lekarskiego jest doskonały

Źródło zdjęcia; canva/mstudeny

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mojegotowanie, medonet

Zapraszamy na nasz Instagram