Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak zrobić idealne powidła śliwkowe?
Adam Moskal
Adam Moskal 25.10.2021 02:00

Jak zrobić idealne powidła śliwkowe?

Powidła śliwkowe
canva/ajafoto, Getty Images

Z powideł śliwkowych można korzystać na wiele różnych sposobów. Najsmaczniejszy polega na prostym podaniu ich z chlebem i masłem. Aby się cieszyć ich smakiem, wcale nie potrzeba dużej ilości składników.

Powidła śliwkowe cechują się mniejszą słodyczą w porównaniu do marmolad, a także słabszym stopniem zżelowania. Tradycyjnie śliwki na powidła były prażone przez wiele dni w kotłach, aż uzyskały gęstą konsystencją i ciemną barwę.

Niestety i w tym przepisie nie da się uniknąć długiego gotowania, gdyż to od niego zależy smak oraz konsystencja przetworu. Na szczęście z poniższymi poradami każdy z łatwością będzie mógł się za to zabrać.

Przepis na powidła śliwkowe

Składniki:

  • 1 kg śliwek węgierek

  • 100 g cukru

  • 1 łyżka octu spirytusowego

Zacznij od umycia wszystkich śliwek, przekrojenia ich na pół i usunięcia pestek. Przełóż owoce do dużego garnka o grubym dnie i postaw go na małym palniku. Zasyp śliwki cukrem i poczekaj 10 minut.

Gdy węgierki puszczą trochę soku, włącz palnik i ustaw go na najmniejszej mocy. Do garnka wlej również ocet. Nie przykrywaj naczynia pokrywką, aby woda mogła łatwo odparować.

Po kilku godzinach, gdy powidła uzyskają odpowiednią gęstość, możesz przełożyć je do wyparzonych i czystych słoików. Przechowuj je w ciemnym i chłodnym miejscu. Smacznego.

Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić idealną konfiturę gruszkową. Ten tekst wyjaśnia różnice między dżemem a konfiturą.

Powidła w trakcie prażenia

Źródło zdjęcia: canva/fotokris, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: aniagotuje

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Cukier