Jak zrobić kremowy sernik, który nigdy nie pęka? Kluczowy jest 1 detal
Idealny sernik powinien być aksamitny i delikatny. Dobrze też by nie pękał w czasie pieczenia, bo wtedy o wiele łatwiej kroić go na kawałki i lepiej prezentuje się na stole. Co jednak możemy zrobić, by uniknąć takiego defektu? Sekretem powodzenia jest odpowiednio przygotowana piana z białek.
Jak uchronić sernik przed pękaniem?
Sernik to uwielbiane ciasto, które jest dość łatwe do przygotowania. Oczywiście nie brakuje przy nim różnych trudności takich, jak opadanie ciasta, czy jego pękanie w czasie pieczenia. Jak się okazuje, tej drugiej wady łatwo można uniknąć.
Prowadząca kanał Orchideli na YouTube, z którego pochodzi wyżej prezentowane zdjęcie sernika i poniższy przepis, zdradziła, jak rozwiązać ten problem. Chodzi o odpowiedni stopień ubicia piany. Ubijanie białek powinniśmy zakończyć w momencie, gdy zrobią się one gęste. Nie należy ich ubijać dalej, bo wówczas ciasto będzie narażone na pękanie w czasie pieczenia.
Jak przygotować kremowy sernik, który nie pęka?
Składniki:
- 20 dag miękkiego masła
- 1/3 szklanki cukru
- 6 jajek
- cukier waniliowy
- 1 kg mielonego sera na sernik
- 2 budynie śmietankowe lub waniliowe bez cukru
Polewa:
- 100 g czekolady gorzkiej
- 50 g czekolady mlecznej
- 50 g miękkiego masła
Przygotowanie kremowego sernika krok po kroku
Średniej wielkości tortownicę wyłóż papierem do pieczenia lub wysmaruj masłem i wysyp tartą bułką.
Masło utrzyj na puszystą masę z cukrem i cukrem waniliowym. Ucieraj dalej, dodając kolejno po 1 żółtku.
Masę miksuj dalej dodając do niej po łyżce ser. Na końcu masę serową zmiksuj dokładnie z budyniami w proszku.
Białka jaj ubij na niezbyt sztywną pianę. Dzięki temu sernik nie popęka w trakcie pieczenia. Gdy piana będzie bardzo sztywna, wtedy wzrośnie prawdopodobieństwo pęknięcia wypieku.
Pianę dodaj do masy serowej i wymieszaj łyżką. Gotową masę serową przelej do formy. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 130 st. C (bez włączonego termoobiegu) i piecz 90 minut. Po tym czasie piekarnik wyłącz, pozostaw w nim sernik do całkowitego wystygnięcia.
Gotowy sernik polej polewą czekoladową. By ją przygotować, składniki polewy umieść w rondelku i podgrzewaj do całkowitego rozpuszczenia. Od czasu do czasu zamieszaj. Polewą posmaruj wierzch sernika, zastudź.
Źródło: kanał Orchideli/YouTube
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na sernik Roberta Makłowicza, a także na sernik kokosowy siostry Anastazji.