Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak zrobić rosół jak u babci? Wyjaśniamy krok po kroku. Pamiętaj o kilku zasadach
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 26.06.2022 10:46

Jak zrobić rosół jak u babci? Wyjaśniamy krok po kroku. Pamiętaj o kilku zasadach

Jak zrobić rosół jak u babci? Wyjaśniamy krok po kroku. Pamiętaj o kilku zasadach
canva/valentynsemenov

Jak zrobić rosół? To pytanie często pojawia się na forach kulinarnych. Babcia Stasia wyjaśniła, jak gotuje rosół, który za każdym razem smakuje rewelacyjnie. Sekret doskonałego rosołu tkwi przede wszystkim w mięsie.

Rosół jest idealnym pomysłem na niedzielny, rodzinny obiad, a także podczas świąt i ważnych uroczystości. Wywar mięsno- warzywny podany z makaronem i świeżą natką pietruszki rozpływa się w ustach, kiedy jest odpowiednio długo gotowany i przygotowany z odpowiedniej ilości składników.

Jak zrobić rosół? Niektórzy gotują go wyłącznie na udkach z kurczaka lub na indyku. Nie jest to błędem, jednak nie uzyskamy wtedy pełnego smaku tej pysznej zupy. Do rosołu koniecznie dodajmy całą porcję rosołową z kury i solidną porcję wołowiny, a każdy będzie prosił o dokładkę.

Nigdy nie dodawajmy kostek rosołowych do wywaru. Rosół smak uzyska wyłącznie dzięki kawałkom mięsa, warzywom, ziołom i przyprawom. Z mięsa z rosołu możemy przygotować pierogi, krokiety, a nawet mielone. Sam wywar możemy zamrozić w pojemnikach na lód i w ten sposób uzyskamy domowe, zdrowe kostki. Jak zrobić rosół?

Jak zrobić rosół jak u babci?

Sekret idealnego rosołu tkwi w mięsie

Rosół musi być ugotowany na sporej ilości mięsa. Najlepiej sprawdzi się cała porcja rosołowa z kurczaka. Cała kura jest bardziej twarda i żylasta i ma znacznie więcej smaku niż udko.

Do rosołu dodajmy również kawałek wołowiny, gdyż bez niej rosół nie będzie tak aromatyczny. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się antrykot, pręga lub łata- te rodzaje mięsa mają sporą ilość tłuszczu, który w rosole jest doskonałym nośnikiem smaku.

Warzywa i przyprawy dodadzą lekkości i smaku

Do rosołu koniecznie dodajmy dwie marchewki, białą część pora, kawałek selera, duży korzeń pietruszki razem z natką. W rosole nie może zabraknąć również opalonej nad ogniem cebuli. Jeśli nie mamy palnika gazowego, cebulę przekrójmy na pół i podsmażmy ją na suchej patelni.

Jakie przyprawy dodać do rosołu? Podstawą są liście laurowe, ziele angielskie, świeży lubczyk. Pod koniec gotowania rosół doprawmy solą, pieprzem i szczyptą kurkumy, która wzmocni złoty kolor zupy.

Ile gotować rosół? Kiedy dodać sól do rosołu?

Mięso z liśćmi laurowymi i zielem angielskim zalejmy wodą i gotujmy na wolnym ogniu, aż powstaną szumowiny. Zdejmijmy je, następnie dodajmy warzywa, przyprawy i gotujmy na najmniejszym ogniu przez 2,5 do 3 godzin.

Sól dodajmy na samym końcu, kiedy już rosół będzie gotowy. Przyprawa zamyka pory w mięsie, przez co nawet po 3 godzinach gotowania zupa nie będzie miała ani smaku, ani aromatu, ani koloru.

Jeśli mamy więcej czasu, do rosołu zróbmy domowy makaron jajeczny. Świeże nitki są najlepszym dodatkiem do aromatycznego, mięsno- warzywnego wywaru.

Rosół z makaronem
canva/ma-k

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl, szefsmaku.pl