Jaką wodą zalewasz obsmażone mięso? To najważniejsze, by gulasz wyszedł idealny
Niewiele rzeczy może się równać z pysznym, aromatycznym gulaszem. Czasem jednak mimo najszczerszych chęci, mięso wychodzi twarde i mało apetyczne. Winę za to ponosi nieumiejętne przygotowanie mięsa i nieprawidłowe duszenie. Pamiętaj, że mięso po obsmażeniu należy zalewać tylko i wyłącznie gorącą wodą.
Przygotowanie idealnego gulaszu nie jest trudne
Mięso na gulasz obsmażamy, a następnie przerzucamy do garnka. Następnie przychodzi czas na zalanie go wodą i duszenie. Zimny płyn sprawi, że wieprzowina czy wołowina zrobią się twarde i żylaste. Podpowiadamy, jak właściwie przyrządzić gulasz, aby zawsze był apetyczny i rozpływał się w ustach.
Surówka z czerwonej kapusty lepsza niż z restauracji. Te 2 dodatki są najważniejszeJak należy przyrządzać gulasz, aby zawsze wychodził pyszny?
Przygotowanie gulaszu rządzi się pewnymi prawami. Pierwszym z nich jest wybór odpowiedniego mięsa. Kawałek powinien zawierać w sobie tłuszcz i przerosty. Pierwszy jest nośnikiem smaku, drugi zapewnia odpowiednia konsystencję dania. Zbyt chude mięso sprawi, że potrawa wyjdzie niesmaczna.
Mięso kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni. Pamiętaj, by tłuszcz przed obsmażaniem został dobrze rozgrzany. Mięso obsmażaj z każdej strony na rumiany kolor. Dzięki temu zamkną się w nim pory, a cały smak i sok pozostaną wewnątrz.
Po obsmażeniu mięsa na gulasz przyszła pora na duszenie. W tym właśnie miejscu wielu ludzi popełnia poważny błąd. Obsmażone mięso zawsze należy zalewać wyłącznie gorącą wodą. Zimny płyn w połączeniu z gorącą wieprzowiną lub wołowiną sprawi, że stanie się ona twarda.
Sól do gulaszu dodaje się dopiero pod koniec duszenia. Przyprawa ta dosypana zbyt wcześnie wpływa bowiem niekorzystnie na miękkość i smak potrawy. Gulasz do smaku wystarczy doprawić solą przed samym jego podaniem. Wcześniejsze solenie nie tylko nie daje żadnych korzyści, ale wręcz szkodzi.
Jakie jeszcze sztuczki warto znać w związku z gotowaniem gulaszu?
Ważne w procesie przyrządzania gulaszu jest nie tylko mięso, ale też garnek. Ważne aby posiadał on szczelną, dobrze przylegającą pokrywkę. Bez niej danie nie będzie się dusić, ale gotować. Taki rodzaj obróbki w przypadku gulaszu jest zupełnie nietrafiony.
Twarde, czerwone mięso możemy dodatkowo zmiękczyć. Pomoże nam w tym odrobina mocnego alkoholu. Podobne działanie będzie miała kapka octu winnego, cukier lub kawałek jabłka. Te dodatki warto mieć pod ręką podczas przygotowywania gulaszu.
Podsmażone mięso najczęściej zalewa się wodą. Można jednak w prosty sposób wzbogacić smak dania. Zamiast wody użyj domowego bulionu. Dzięki temu gulasz wyjdzie nadzwyczaj aromatyczny.
Na patelni po obsmażeniu mięsa zostaje spora ilość smaku. Szkoda, aby takie bogactwo poszło na zmarnowanie. Na tym samym tłuszczu możesz z powodzeniem obsmażyć cebulę, którą dodasz potem do garnka. Dzięki tej prostej czynności gulasz nie będzie miał sobie równych.
Gulasz wymaga odpowiedniego czasu duszenia. Najkrócej dusi się drób, najdłużej zaś wołowinę. Pamiętaj, że zbyt długie duszenie nie wyjdzie mięsu na dobre. W efekcie będzie rozgotowane i bez smaku. W tym artykule poznasz inne ciekawe sposoby na zmiękczanie mięsa. W wyborze najlepszego produktu do potrawy pomoże garść porad z naszej strony.