Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jaki jest największy błąd podczas smażenia placków ziemniaczanych?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 03.12.2021 01:00

Jaki jest największy błąd podczas smażenia placków ziemniaczanych?

placki ziemniaczane
canva/SilviaJansen

Placki ziemniaczane powinny być chrupiące. Tu chyba nikt nie ma wątpliwości, że miękkie, elastyczne placki są po prostu niesmaczne. Zdarza się też, że placki brzydko pachną. A jak je smażyć, żeby były apetyczne? Jaki jest największy błąd podczas smażenia placków ziemniaczanych? Poznaj zaskakujące szczegóły.

Placki ziemniaczane można przygotować z samych ziemniaków. Często jednak do startych warzyw dodaje się też mąkę i jajko. Składniki te mają zapewnić spoistość i większą chrupkość placków. Jednak jak się okazuje poza odmianą ziemniaków, na ich smak najbardziej wpływa sam proces smażenia.

Jaki jest największy błąd podczas smażenia placków ziemniaczanych?

Do smażenia placków ziemniaczanych zwykle używa się oleju. Należy go użyć całkiem sporo i dość dobrze rozgrzać. Kiedy na rozgrzany olej położymy porcję ziemniaczanego ciasta, szybko na jego powierzchni pojawi się chrupiąca skórka. Nie można jednak oczywiście przesadzać z temperaturą smażenia, bo placki zrobią się brązowe i gorzkawe, w środku pozostając surowymi.

Jak się jednak okazuje, na smak placków wpływa też rodzaj i świeżość oleju. Pierwsze partie usmażonych placków zwykle są mniej smaczne od kolejnych. Oznacza to, że w procesie smażenia następuje aromatyzacja oleju przez same ziemniaczane ciasto.

Oczywiście przepalony olej nie jest już ani zdrowy, ani smaczny. Dlatego warto go wymieniać czy też uzupełniać świeżym w czasie smażenia. To połączenie oleju świeżego, z tym, na którym usmażyliśmy już trochę placków, zagwarantuje nam też ich lepszy smak. Taki trik, stosują nawet kucharze, którzy do świeżego oleju dodają łyżkę oleju z poprzedniego smażenia.

Do smażenia warto też używać oleju, który ma wyższą temperaturę dymienia. Do takich olejów należy np. rzepakowy czy arachidowy. Nie zaleca się zaś używania do smażenia oleju słonecznikowego, ponieważ szybko się przepala, dając potrawie nieprzyjemny smak.

O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując placki ziemniaczane?

Stopień starcia ziemniaków też ma wpływ na chrupkość placków. Lepiej jest zetrzeć ziemniaki nieco grubiej, po to, by łatwiej było z nich odcedzić płyn. A warto to zrobić dość dokładnie, bo dzięki temu też placki mają szansę na większą chrupkość.

Po starciu, ziemniaki należy więc oprószyć solą i odstawić na 10-15 minut. Po tym czasie zebrany płyn trzeba zlać do innego naczynia, a ziemniaki wręcz odcisnąć. Potem warto zlać płyn znad osadu, a pozostały na dnie osad, czyli skrobię ziemniaczaną dodać do ziemniaków.

Jeśli szukasz przepisów na placki ziemniaczane, zajrzyj na naszą stronę. Szczególnie polecamy przepis na chrupiące placki ziemniaczane, a także na placki ziemniaczane z majonezem.

smażenie
smażenie

Źródło: canva/pixelshot

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: kukbuk Zapraszamy na nasz Instagram