Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jakich grzybów lepiej nie suszyć? Łatwo o ogromny błąd
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 21.09.2022 16:50

Jakich grzybów lepiej nie suszyć? Łatwo o ogromny błąd

suszone grzyby
Canva / pixelshot

Jesień jest tą porą roku, kiedy zaczynamy gromadzić grzybowe zapasy. Nadchodzące święta kojarzą się nam z aromatyczną zupą grzybową czy też bezmięsnymi pierogami, dlatego każdy znaleziony zawczasu grzyb jest na wagę złota. Poniżej podpowiadamy, jak sprawić, by suszenie grzybów przebiegło bezproblemowo.

Nie każde znalezisko nadaje się do suszenia grzybów. Niektóre gatunki są wręcz do tego stworzone, inne zaś zdecydowanie tracą na jakości a ich smak pozostawia wiele do życzenia. Nie bez znaczenia jest też przechowywanie po suszeniu grzybów.

Jakie grzyby nadają się do suszenia, a które wykorzystać w inny sposób

W naszych lasach znaleźć możemy wiele różnych gatunków grzybów. Zanim jednak wsadzimy je do piekarnika czy rozwiesimy na nitce, warto zastanowić się, czy ten właśnie gatunek nadaje się do suszenia grzybów. Jak łatwo sobie z tym poradzić?

Do suszenia grzybów nadają się gatunki o suchej skórce. Prawdziwki, podgrzybki czy koźlarze mają charakterystyczną fakturę na kapeluszu. Po ich dotknięciu nasz palec pozostaje raczej suchy i czysty.

Podczas grzybobrania często natykamy się na kurki lub kanie. Są to tak zwane grzyby blaszkowe, które możemy rozpoznać po charakterystycznych strukturach pod kapeluszem. O ile kania zniesie suszenie grzybów całkiem dobrze, to kurka nabierze nieprzyjemnego gorzkiego posmaku. Kurki zatem znacznie lepiej jest przeznaczyć do marynowania.

Przechowywanie suszonych grzybów

Suszenie grzybów jest dość czasochłonnym zajęciem. Aby nasz czas nie poszedł na marne, suszone grzyby powinniśmy przechowywać w odpowiednich warunkach. W przeciwnym razie walory smakowe suszonych grzybów znacznie się osłabią.

Suszone grzyby najlepiej przechowywać w szklanym szczelnym pojemniku, np. słoju z gumką. Taki słój przechowujmy w zacienionym miejscu. Wystawione na światło grzyby tracą swój smak.

Drugą dobrą metodą, aby nie stracić efektów suszenia grzybów, jest trzymanie ich w metalowym pojemniku. Taki pojemnik również powinien być szczelny. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że sam w sobie skutecznie chroni grzyby również przed kontaktem ze światłem.

Do przechowywania naszych efektów z suszenia grzybów nie polecamy popularnych materiałowych woreczków. Takie woreczki nie są szczelne, co powoduje wietrzenie grzybów. Co gorsza, do woreczków z suszonymi grzybami bardzo łatwo mogą dostać się mole spożywcze. Te insekty uwielbiają grzyby jeszcze bardziej niż ludzie! Z suszonych grzybów przygotujesz tę pyszną zupę. Znalezione kurki lepiej zamarynuj według tego przepisu.

Canva / Stonefy
Canva / Stonefy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: