Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jakie jest najlepsze mięso na zimne nóżki? 1 wybór sprawi, że galareta stężeje 2 razy szybciej
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 25.02.2024 13:56

Jakie jest najlepsze mięso na zimne nóżki? 1 wybór sprawi, że galareta stężeje 2 razy szybciej

zimne nóżki
Canva

Z tym przepisem zimne nóżki zachowają nawet prawa do nazwy, choć zmieniamy mięso na nietypowe. Ta zamiana sprawi jednak, że przysmak będzie nieco bardziej dietetyczny, a przy okazji szybciej gotowy do zjedzenia.

Zimne nóżki w galarecie

Przysmak znany jako zimne nóżki towarzyszy nam od lat. Niektórzy go kochają, inni nienawidzą. Zalet ma jednak więcejniż wad. Po pierwsze, jest smacznym sposobem na zużycie mięsa, które delikatnie mówiąc nie należy do kategorii premium.

Zimne nóżki cenione są również jako świetna zakąska. W PRL-u spopularyzował je jeden obyczaj. Przepisy zabraniały restauracjom podawania alkoholu bez przekąski lub dania. Stąd kultowe zamówienie „lornety z meduzą”, czyli dwóch kieliszków w towarzystwie właśnie mięsa w galarecie.

Zimne nóżki w kawałku

Wlej coca - colę do mąki. Ten przepis jest już hitem w wielu domach Moja mama nigdy nie dawała jajka do kopytek. Dzięki temu składnikowi rozpływały się w ustach

Zimne nóżki kurczaka

Mamy jednak propozycję prostej zamiany podstawowego składnika. Zamiast wieprzowych nóżek użyjmy powszechnie dostępnych udek (czyli, w zasadzie, nóżek) kurczaka. Ich mięso jest znacznie chudsze, smaczne, a przy tym galaretka wokół nich zsiądzie się znacznie szybciej.

Składniki

  • 4 uda z kurczaka lub opakowanie udek bez kości
  • 3 średnie marchewki
  • 1 pietruszka
  • 1/2 małego selera
  • Szalotka lub mała cebulka, opieczone nad palnikiem
  • Liście laurowe, ziele angielskie i ziarnisty pieprz
  • Żelatyna na 2,5 l wody wg proporcji na opakowaniu

Galaretka z udkami kurczaka

Mięso myjemy, zalewamy wodą i gotujemy przez ok. godzinę. Po tym czasie dodajemy obrane i pokrojone marchewkę i pietruszkę oraz pozostałe warzywa i przyprawy. Gotujemy, zdejmując szumowiny, aż warzywa staną się miękkie.

Kiedy to nastąpi, wyjmujemy je na talerz i jeszcze chwilę gotujemy mięso, żeby odeszło od kości. Kiedy będzie miękkie, wyciągamy je na talerz, czyścimy z chrząstek i żyłek i rozdrabniamy. Rosół cedzimy przez sito o bardzo drobnych okach lub tetrową szmatkę. Odlewamy 2,5 litra do osobnego naczynia, w razie potrzeby uzupełniając wodą. W odlanej szklance rosołu rozpuszczamy żelatynę i dodajemy z powrotem do wywaru.

Marchewkę, pietruszkę i wybrane inne warzywa kroimy drobno i razem z mięsem umieszczamy w naczyniu. Najlepiej użyć do tego salaterek i przygotowywać osobne porcje. Zalewamy je do przykrycia rosołem z żelatyną, studzimy i odstawiamy do lodówki do pełnego stężenia. Podajemy z octem z białego wina lub sokiem z cytryny.

Polecamy też przepisy na karkówkę wg Tomasza Strzelczyka i kotlety mielone z nietypowym dodatkiem.

Zimne nóżki na talerzu