Smakosze.pl
Szpitalne jedzenie

wykop.pl/ TechPriest

Jedzenie w szpitalach pozostawia wiele do życzenia, apel szpitali o pomoc

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Szpitalne jedzenie w Polsce, którym karmieni są pacjenci, pozostawia wiele do życzenia - zarówno wielkość porcji, zróżnicowanie jak i jakość można uznać za fatalne. Internauci z całego kraju udowadniają na zdjęciach jak wyglądają posi

Szpitalne jedzenie powinno być pełnowartościowe, smaczne i dające mnóstwo energii. Rekonwalescencja po operacjach, schorzeniach czy zabiegach wymaga ogromnej ilości kalorii lub specjalistycznej diety, aby chory mógł wrócić do pełni sił szybko i bez powikłań. W innym wypadku hospitalizacja znacznie się wydłuża, a śmiertelność wzrasta. 

Nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza wystarczającej ilości wartości odżywczych, prowadzi nie tylko do utraty kilogramów. Niedożywienie często skutkuje pogłębieniem problemów ze zdrowiem, a także pojawieniem się nowych chorób związanych z brakiem witamin, minerałów oraz makroskładników.

Internauci pokazują jak wygląda szpitalne jedzenie

Na wszelakich forach internetowych czy portalach społecznościowych często można spotkać się z wątkami, których głównym tematem jest właśnie jedzenie w szpitalach. Pacjenci wrzucają do sieci zdjęcia swoich posiłków, które rzadko kiedy składają się ze zdrowych składników.

W marcu lekarze wstawiali mi rozrusznik serca i przyznam, że gdyby nie rodzina, byłabym od rana do wieczora głodna - opowiada Medonet pani Weronika, 80-letnia mieszkanka Wrocławia. Tego typu opinie wcale nie są rzadkością. 80-latka na śniadanie dostawała zimną zupę mleczną, dwie kromki chleba z odrobiną masła i 3 plasterkami mielonki słabej jakości. 

Śniadanie dla jednego z pacjentów.Źródło: wykop.pl/ TechPriest

Szpitale nie mają obowiązku zatrudniania dietetyków

Jak wskazuje Medonet, powodem, dla którego jedzenie w szpitalach jest tak fatalnej jakości, jest między innymi brak obowiązku zatrudniania dietetyków. Z tego powodu placówki często tego nie robią, co pozwala na cięcie kosztów. Jeśli w szpitalu stwierdzi się, że żywienie pacjentów jest nieprawidłowe, szpital nie ponosi żadnej odpowiedzialności. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym przekazujemy informacje o wycofywaniu bardzo popularnej kanapki z menu sieci McDonald's. W tym tekście z kolei zdradzamy doniesienia o salmonelli w 10 tonach mięsa z Polski, które zostało wysłane do Bułgarii. 

Nie ma należytego nadzoru nad firmami kateringowymi, dlatego te mogą dostarczać do szpitali posiłki najgorszej jakości. Co więcej, niektóre placówki medyczne nie mają nawet prawa, aby przeprowadzać jakiekolwiek kontrole - dużym problemem jest także brak funduszy na żywienie chorych. 

Przykładowa kolacja dla pacjentki przed zabiegiem cesarskiego cięcia.Źródło: wykop.pl/elsky

Jeden ze szpitali apeluje o pomoc

Anna Brzęska-Mikoda, dyrektorka Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach wskazuje na koszty żywienia, które w ostatnim czasie wzrosły o około 20% - w sytuacji, w której szpital już wcześniej nie miał wystarczającego budżetu na wyżywienie swoich pacjentów, jest tylko gorzej. 

Jeżeli organizacje wspierające placówki szpitalne szukają pomysłów na dobre alokowanie środków, to dofinansowanie do żywienia szpitalnego jest absolutnie pożądanym działaniem - pisze między innymi w swoim apelu Brzęska-Mikoda. Dyrektorka podkreśla, że dobrze zróżnicowane posiłki nie są osiągalne, gdy stawki na wyżywienie wynoszą jedynie około 30 złotych dziennie na trzy posiłki. 

Śniadanie przeznaczone dla ciężarnej.Źródło: wykop.pl/caalkiem_nowe03

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: medonet.pl; wykop.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >