Jesienią robię racuchy tylko z tego składnika. Wychodzą lepsze niż tradycyjne
Oto przepis na bardzo niecodzienne racuchy. Główną rolę odgrywa w nich dynia – sezonowy przysmak, którego doroczne zatrzęsienie przeżywamy na przełomie października i listopada. Warto cieszyć się nią, póki jest, właśnie dzięki takim recepturom.
Racuchy z dyni
Racuchy to najlepszy sposób, żeby bogactwo owoców i warzyw zaprząc do przygotowania pożywnego śniadania. W tym wypadku jednak nie serwujemy ich w większych kawałkach – ani na talerzu obok przekąski, ani w cieście. W zamian przygotowujemy racuchy na bazie dyniowego purée.
Podobno przepis ten pojawił się sto lat temu w książce kucharskiej dla polskich imigrantów w Ameryce. Rzeczywiście, będąc w tym kraju jesienią trudno nie zainteresować się dynią. Rolę inspiracji mogły też odegrać amerykańskie pankejki, czyli puszyste naleśniki.
Nikt nie wierzy, jaki farsz dodaję do pierogów. Mięso i kapusta mogą się schowaćPlacki z dyni
Zaletą tego przepisu jest to, że zawiera mało dodanego cukru. Dynia, ze swoim charakterystycznym, warzywno-słodkim posmakiem, starcza w dużym stopniu za słodzik. Bazę racuchów, czyli purée z dyni, można przygotować w większej porcji na zapas i zawekować.
Składniki
- 120 g mąki kukurydzianej
- 80 g puree z dyni
- 1 szklanka zsiadłego mleka, kefiru lub maślanki
- 2 jajka
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka sody
- Masło klarowane do smażenia
Dynia na śniadanie
Aby przygotować puree z dyni, po prostu pieczemy ją lub gotujemy do miękkości, a następnie blendujemy z odrobiną wody dla wyrównania konsystencji. Puree takie można przechowywać w lodówce do podobnych przepisów, a część zawekować i odstawić do spiżarni.
Sodę rozpuszczamy w małej ilości wody. Jajka ubijamy na lśniącą, dobrze napowietrzoną masę. Dodajemy do nich pozostałe składniki placków i ubijamy rózgą, aż nie będzie grudek, a składniki dobrze się połączą.
Ciasto nakładamy łyżką na dobrze rozgrzaną patelnię z niewielką ilością masła klarowanego. Smażymy z obu stron, aż będą złociste. Podajemy z cukrem pudrem lub syropem klonowym.
Wypróbuj też przepisy na pierogi z niezwykłym farszem i przetwory z buraczków bez octu.