Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Jest napakowany białkiem i witaminą B12. Jedz tę rybę jak najczęściej
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 20.11.2023 18:27

Jest napakowany białkiem i witaminą B12. Jedz tę rybę jak najczęściej

śledzie
Canva/atlasstudio

Czy jeść ryby, czy raczej ich unikać? Specjaliści przekonują, że jedzenie ryb dostarcza nam wielu wartości odżywczych. Z drugiej strony mówi się o toksynach, które są w nich obecne. Jednak szczególnie jeden gatunek ryb powinniśmy włączyć do naszej diety. Dostarczy nam on niezłej porcji białka i witaminy B12.

Ryby- jeść czy nie jeść?

Z rybami mamy pewien problem. Z jednej strony dietetycy zalecają nam jedzenie ryb nawet kilka razy w tygodniu. Kwasy tłuszczowe omega-3, bogactwo białka i witamin właśnie za tym przemawia. Jednak coraz więcej jest też informacji o tym, że ryby są naszpikowane szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

 Ich mięso zawiera metylortęć i dioksyny, czyli substancje toksyczne dla człowieka. Na szczęście nie we wszystkich rybach znajdziemy tego typu szkodliwe dla zdrowia substancje. Dietetyk kliniczny dr Bartek Kulczyński namawia do jedzenia szczególnie jednego gatunku ryb. O jakie ryby chodzi?

śledzie
Canva/atlasstudio
Przepis na surówkę z kiszonej kapusty w wykonaniu Tomasza Strzelczyka bije rekordy popularności. Idealnie dobrał dodatki

Jedz śledzie na zdrowie

Dr Bartek Kulczyński przekonuje, że po ryby powinniśmy sięgać nawet 3 razy w tygodniu. Dzięki nim przedłużymy swoje życie o 5 lat, ochronimy się przed rozwojem chorób cywilizacyjnych i zadbamy o wzrok. Jedzenie ryb wpływa na wzmocnienie układu krążenia i jest ważnym elementem profilaktyki antynowotworowej.

Popularny dietetyk zachęca do jedzenia szczególnie śledzi atlantyckich. Jeśli zależy nam na spożywaniu ryb bez toksyn, to powinniśmy zwracać uwagę przy kupnie, by pochodziły one z morza Norweskiego, morza Barentsa i Atlantyku. Zjedzenie 100 g śledzia dostarczy nam aż 18 g wartościowego białka. Zawiera ono leucynę i dużą dawkę witaminy B12. W śledziach znajdziemy też kwasy tłuszczowe omega-3, selen i żelazo.

Śledzie w naszej diecie

Śledzie są niskokaloryczne i zawierają zdrowe kwasy omega-3 i omega-6. Te ryby nie pochłaniają zbyt dużo metali ciężkich, dlatego mogą być jedzone przez kobiety w ciąży i karmiące. Warto też zwrócić uwagę na sposób przygotowania tych ryb. Wybierajmy ryby świeże i pieczmy je w piekarniku. 

Innymi zdrowymi rybami, które poleca dr Kulczyński, jest makrela atlantycka. Jest ona bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Możemy też sięgnąć po pstrąga łososiowego i łososia pacyficznego, który jest poławiany w okolicach Alaski. Wymienione ryby będą wartościowym i smacznym elementem naszej diety. Przypominaliśmy stary i smaczny przepis na śledzie.  Podawaliśmy też przepis Agaty Rubik na śledzie. 

śledzie
Canva/Duy Doan

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl, stronazdrowia.pl