Smakosze.pl
Kawa

canva/pixelshot

Kiedy najlepiej pić kawę?

8 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Masz ochotę na małą czarną? Najpierw przeczytaj nasz materiał i dowiedz się, kiedy najlepiej pić kawę. Być może nie jest to najwłaściwsza pora na filiżankę przebudzenia. Sprawdź, o jakiej godzinie kawa działa na ciebie najlepiej, a o jakiej porze lepiej jej unikać.

Wiele osób zaraz po przebudzeniu wypija filiżankę kawy. W kawie bowiem ukryta jest nadzieja na szybsze obudzenie się i „dojście do siebie". Zawarta w kawie kofeina rzeczywiście ma działanie pobudzające i poprawiające koncentrację. Jednak nie bez znaczenia jest, w którym momencie dnia sięgamy po małą czarną.

Sposób działania kofeiny na nasz organizm związany jest z naturalnym mechanizmem pracy mózgu i wykrywaniem zmęczenia. Gdy komórki nerwowe wykazują wysoką aktywność, w mózgu pojawia się produkt uboczny — adenozyna. Kiedy jej poziom jest za wysoki, mózg spowalnia aktywność układu nerwowego i czujemy się zmęczeni. Kofeina ma budowę zbliżoną do adenozyny, więc zaburza działanie układu nerwowego.

Kofeina ma też wpływ na poziom kortyzolu. Rano stężenie tego hormonu jest największe. A to właśnie on odpowiada za zwiększenie stężenia glukozy we krwi w czasie aktywności fizycznej i stresu. Rano dodaje nam energii, jednak gdy dodatkowo pobudzimy się wtedy kawą, produkcja kortyzolu zostanie ograniczona. Nasz organizm nie wyprodukuje więc samodzielnie tyle energii, ile potrzebuje.

Kiedy najlepiej pić kawę?

Ponieważ poranna kawa zaburza naturalny poziom kortyzolu, warto dostosować do niego porę picia małej czarnej. Najwyższy poziom kortyzolu występuje w naszym organizmie ok. 30-45 minut po przebudzeniu, a potem spada. Dlatego najlepszą porą na wypicie pierwszej kawy w ciągu dnia jest przedział między godziną 9, a 11:30, a z pewnością nie wcześniej niż 2 godziny po przebudzeniu,

Po obiedzie nasz organizm odczuwa zmęczenie i wtedy znów jest dobra pora na filiżankę kawy. Kawy nie należy pić jednak zbyt późno, bo będzie utrudniać zasypianie. Kofeina we krwi może zaburzać odczuwanie przez organizm naturalnej senności.

Kiszona marchew

Wyjątkowy przepis na kiszoną marchewkę

CZYTAJ DALEJ

Przed czy po posiłku?

Kawy nie należy pić w czasie posiłku, bezpośrednio przed nim lub po nim. Może bowiem utrudniać wchłanianie z pożywienia niektórych składników odżywczych.

Najlepiej sięgnąć po małą czarną nie wcześniej niż godzinę po spożyciu posiłku. Jeśli zaś chodzi o picie kawy na czczo, nie jest do końca pewne czy jest to dobre dla organizmu. Jednak tu z całą pewnością warto się kierować swoimi odczuciami. Jeśli czujesz, że kawa zamiast posiłku nie wpływa na ciebie najlepiej, wypij ją godzinę po zjedzeniu śniadania.

Na naszej stronie znajdziesz też więcej ciekawostek na temat kawy. Sprawdź, jaka kawa jest najlepsza na początek dnia, a także czego nie powinno się dodawać do kawy.

kawa

kawa

Źródło zdjęcia: canva/JoeyCheung

NAJGORSZE polskie potrawy, obcokrajowcy nie chcą ich tknąć. Nr 4 podzieli wszystkich Polaków

Polska kuchnia nie jest dla każdego. Obcokrajowcy wyjawili, jakich potraw nie tkną za żadne skarby świata.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: coffeedesk

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

bób

Porady

Czy bób można jeść ze skórką? Wyjaśniamy wątpliwości

Czytaj więcej >

Porady

Jak wybrać dobre szparagi w sklepie? Wyjaśniamy czym się kierować

Czytaj więcej >

Porady

Szybki sposób na parzenie liści kapusty na gołąbki. Nie ma łatwiejszego

Czytaj więcej >
zmywarka

Porady

Jak poprawnie odkamienić zmywarkę? Garść porad

Czytaj więcej >
Jak prawidłowo ugotować makaron?

Porady

Jak prawidłowo ugotować makaron? Wielu smakoszy popełnia karygodny błąd

Czytaj więcej >
mycie patelni

Porady

Jak najlepiej dbać o patelnię? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >