Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy najlepiej pić kawę?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 29.11.2021 01:00

Kiedy najlepiej pić kawę?

Kawa
canva/pixelshot

Masz ochotę na małą czarną? Najpierw przeczytaj nasz materiał i dowiedz się, kiedy najlepiej pić kawę. Być może nie jest to najwłaściwsza pora na filiżankę przebudzenia. Sprawdź, o jakiej godzinie kawa działa na ciebie najlepiej, a o jakiej porze lepiej jej unikać.

Wiele osób zaraz po przebudzeniu wypija filiżankę kawy. W kawie bowiem ukryta jest nadzieja na szybsze obudzenie się i „dojście do siebie". Zawarta w kawie kofeina rzeczywiście ma działanie pobudzające i poprawiające koncentrację. Jednak nie bez znaczenia jest, w którym momencie dnia sięgamy po małą czarną.

Sposób działania kofeiny na nasz organizm związany jest z naturalnym mechanizmem pracy mózgu i wykrywaniem zmęczenia. Gdy komórki nerwowe wykazują wysoką aktywność, w mózgu pojawia się produkt uboczny — adenozyna. Kiedy jej poziom jest za wysoki, mózg spowalnia aktywność układu nerwowego i czujemy się zmęczeni. Kofeina ma budowę zbliżoną do adenozyny, więc zaburza działanie układu nerwowego.

Kofeina ma też wpływ na poziom kortyzolu. Rano stężenie tego hormonu jest największe. A to właśnie on odpowiada za zwiększenie stężenia glukozy we krwi w czasie aktywności fizycznej i stresu. Rano dodaje nam energii, jednak gdy dodatkowo pobudzimy się wtedy kawą, produkcja kortyzolu zostanie ograniczona. Nasz organizm nie wyprodukuje więc samodzielnie tyle energii, ile potrzebuje.

Kiedy najlepiej pić kawę?

Ponieważ poranna kawa zaburza naturalny poziom kortyzolu, warto dostosować do niego porę picia małej czarnej. Najwyższy poziom kortyzolu występuje w naszym organizmie ok. 30-45 minut po przebudzeniu, a potem spada. Dlatego najlepszą porą na wypicie pierwszej kawy w ciągu dnia jest przedział między godziną 9, a 11:30, a z pewnością nie wcześniej niż 2 godziny po przebudzeniu, Po obiedzie nasz organizm odczuwa zmęczenie i wtedy znów jest dobra pora na filiżankę kawy. Kawy nie należy pić jednak zbyt późno, bo będzie utrudniać zasypianie. Kofeina we krwi może zaburzać odczuwanie przez organizm naturalnej senności.

Przed czy po posiłku?

Kawy nie należy pić w czasie posiłku, bezpośrednio przed nim lub po nim. Może bowiem utrudniać wchłanianie z pożywienia niektórych składników odżywczych.

Najlepiej sięgnąć po małą czarną nie wcześniej niż godzinę po spożyciu posiłku. Jeśli zaś chodzi o picie kawy na czczo, nie jest do końca pewne czy jest to dobre dla organizmu. Jednak tu z całą pewnością warto się kierować swoimi odczuciami. Jeśli czujesz, że kawa zamiast posiłku nie wpływa na ciebie najlepiej, wypij ją godzinę po zjedzeniu śniadania.

Na naszej stronie znajdziesz też więcej ciekawostek na temat kawy. Sprawdź, jaka kawa jest najlepsza na początek dnia, a także czego nie powinno się dodawać do kawy.

kawa
kawa

Źródło zdjęcia: canva/JoeyCheung

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: coffeedesk Zapraszamy na nasz Instagram