Smakosze.pl

canva/pixelshot

Kiedy najlepiej pić kawę?

25 Marca 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Masz ochotę na małą czarną? Najpierw przeczytaj nasz materiał i dowiedz się, kiedy najlepiej pić kawę. Być może nie jest to najwłaściwsza pora na filiżankę przebudzenia. Sprawdź, o jakiej godzinie kawa działa na ciebie najlepiej, a o jakiej porze lepiej jej unikać.

Wiele osób zaraz po przebudzeniu wypija filiżankę kawy. W kawie bowiem ukryta jest nadzieja na szybsze obudzenie się i „dojście do siebie". Zawarta w kawie kofeina rzeczywiście ma działanie pobudzające i poprawiające koncentrację. Jednak nie bez znaczenia jest, w którym momencie dnia sięgamy po małą czarną.

Sposób działania kofeiny na nasz organizm związany jest z naturalnym mechanizmem pracy mózgu i wykrywaniem zmęczenia. Gdy komórki nerwowe wykazują wysoką aktywność, w mózgu pojawia się produkt uboczny — adenozyna. Kiedy jej poziom jest za wysoki, mózg spowalnia aktywność układu nerwowego i czujemy się zmęczeni. Kofeina ma budowę zbliżoną do adenozyny, więc zaburza działanie układu nerwowego.

Kofeina ma też wpływ na poziom kortyzolu. Rano stężenie tego hormonu jest największe. A to właśnie on odpowiada za zwiększenie stężenia glukozy we krwi w czasie aktywności fizycznej i stresu. Rano dodaje nam energii, jednak gdy dodatkowo pobudzimy się wtedy kawą, produkcja kortyzolu zostanie ograniczona. Nasz organizm nie wyprodukuje więc samodzielnie tyle energii, ile potrzebuje.

Kiedy najlepiej pić kawę?

Ponieważ poranna kawa zaburza naturalny poziom kortyzolu, warto dostosować do niego porę picia małej czarnej. Najwyższy poziom kortyzolu występuje w naszym organizmie ok. 30-45 minut po przebudzeniu, a potem spada. Dlatego najlepszą porą na wypicie pierwszej kawy w ciągu dnia jest przedział między godziną 9, a 11:30, a z pewnością nie wcześniej niż 2 godziny po przebudzeniu, Po obiedzie nasz organizm odczuwa zmęczenie i wtedy znów jest dobra pora na filiżankę kawy. Kawy nie należy pić jednak zbyt późno, bo będzie utrudniać zasypianie. Kofeina we krwi może zaburzać odczuwanie przez organizm naturalnej senności.

Przed czy po posiłku?

Kawy nie należy pić w czasie posiłku, bezpośrednio przed nim lub po nim. Może bowiem utrudniać wchłanianie z pożywienia niektórych składników odżywczych.

Najlepiej sięgnąć po małą czarną nie wcześniej niż godzinę po spożyciu posiłku. Jeśli zaś chodzi o picie kawy na czczo, nie jest do końca pewne czy jest to dobre dla organizmu. Jednak tu z całą pewnością warto się kierować swoimi odczuciami. Jeśli czujesz, że kawa zamiast posiłku nie wpływa na ciebie najlepiej, wypij ją godzinę po zjedzeniu śniadania.

Na naszej stronie znajdziesz też więcej ciekawostek na temat kawy. Sprawdź, jaka kawa jest najlepsza na początek dnia , a także czego nie powinno się dodawać do kawy .

kawa
kawa

Źródło zdjęcia: canva/JoeyCheung

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: coffeedesk Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Tania i zdrowa ryba niesłusznie pomijana. Jej zalety odbierają mowę
Czytaj więcej >

Porady

Bosacka pokazała jak przyrządzić szparagi. Szybko i bez strat cennych składników
Czytaj więcej >

Porady

Dodajesz olej do gotującego się makaronu? Błąd może sporo kosztować
Czytaj więcej >

Porady

Wkłada do opakowania z chlebem i przedłuża jego świeżość o 2 tygodnie. Ten patent to hit
Czytaj więcej >

Porady

Technolog żywności oceniła nową modę na gotowanie brokułów. Przez nią tracą, co najcenniejsze
Czytaj więcej >

Porady

Zapomnij o piekarniku i wystawianiu na słońce. Grzyby najlepiej i najtaniej ususzysz na zimno
Czytaj więcej >
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Emilia Maciejewska-Latosińska

Kucharz w Pytaniu na śniadaniu pokazał jak gotować ryż. Mnóstwo Polaków było w błędzie
Czytaj więcej >
Porady

Emilia Maciejewska-Latosińska

Bosacka z ważnym apelem odnośnie kupowania lodów. Większość osób nie ma o tym pojęcia
Czytaj więcej >
Porady

Aleksandra Proch

Tak próbują oszukać klientów Żabki. Nie dajcie się nabrać
Czytaj więcej >
Porady

Katarzyna Rachańska-Płaczek

Wspaniałe wieści dla grzybiarzy. Niektórzy czekali na to cały rok
Czytaj więcej >
Porady

Katarzyna Rachańska-Płaczek

Wrzuć orzechy do gorącej wody. Efekt przejdzie najśmielsze pojęcie
Czytaj więcej >
Porady

Aleksandra Proch

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Arcybiskup zabrał głos
Czytaj więcej >