Kiszona kapusta wyjdzie za każdym razem. Trzymaj się 2 zasad
Kiszona kapusta do obiadu nie ma sobie równych. Jednak jak ją kisić, by miała ten wyjątkowy smak i się udała? Dwie zasady zadecydują o kulinarnym sukcesie.
Kiszenie kapusty bez tajemnic
Kiszona kapusta słynie ze smaku, który ceni sobie wielu Polaków. Chętnie jadamy ją do obiadu, dodajemy do surówek, czy robimy z niej apetyczny bigos. Kiszona kapusta jest doskonałym składnikiem farszu do pierogów. Podajemy ją też zasmażaną do kotletów. Jednak jak kisić kapustę, by wyszła tak, jak trzeba?
Kiszenie kapusty to proces, który wymaga cierpliwości i precyzji. Kiszenie nie tylko konserwuj warzywo, ale wydobywa z niego pełnię smaku. Należy pamiętać o 2 zasadach, które mają ogromne znacznie i decydują o rezultacie. Dzięki przestrzeganiu tych reguł kapusta wyjdzie za każdym razem.
Ścieram na tarce i dodaję do placków z cukinii. Wszyscy kręcili nosem, a teraz błagają o dokładkiJak kisić kapustę?
W procesie kiszenia kapusty znacznie ma odpowiednia sól i jej ilość. Przeważnie przyjmuj się, że na 1 kg kapusty potrzeba około 20 g soli. Ważne jest, by używać soli niejodowanej. Najlepiej wybrać sól morską lub himalajską. Wówczas proces kiszenia przebiegnie, jak należy. Zbyt mała ilość soli sprawi, że kapusta się zepsuje i spleśnieje.
Drugą ważną zasadą jest odpowiednie ugniatanie kapusty. Należy robić to dokładnie, uwolnić soki. Potem kapustę przenosimy do wybranego naczynia i układamy warstwami. Jednocześnie każdą warstwę dobrze ugniatamy. Dzięki temu usuwamy powietrze, a kapusta będzie zanurzona w soku. Przenosimy naczynie w ciemne i chłodne miejsce. Proces fermentacji trwa 4-6 tygodni.
Jak przechowywać kiszoną kapustę?
Kiszoną kapustę w chłodnych temperaturach można przechowywać do 6 miesięcy. Jednak należy do niej zaglądać. Usuwać wszelkie zanieczyszczenia lub pleśń. Należy się upewniać, że naczynie jest szczelnie zamknięte i dobrze zakryte.
Kiszenie kapusty nie jest trudne, ale warto stosować się do opisanych reguł. Odpowiednia sól, ilość, sposób układania kapusty w naczyniu mają znaczenie. Dzięki nim wyjdzie kiszona kapusta, że palce lizać. Pisaliśmy o tym jak przygotować tanią bubble tea z przepisu Katarzyny Bosackiej. Podawaliśmy sposób na najlepszy gulasz od kucharki weselnej.
Źródło: home.morele.net