Sekret pysznego krupniku
Krupnik to syta i prosta potrawa, która idealnie sprawdzi się na marcowy obiad. Chłodne dni i oczekiwanie na wiosnę zdecydowanie warto umilić sobie właśnie tą wyjątkową potrawą. Na czym polega sekret jej smaku?
Po pierwsze mięso
Zazwyczaj bazą krupniku jest mięso (wyjątkiem jest wegetariańska wersja potrawy, o której pisaliśmy tutaj). Jakie z nich jest najlepsze? Okazuje się, że zdania w tym temacie są podzielone. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.
Osoby, które lubią solidne, syte zupy częściej gotuj krupnik na bazie mięsa wieprzowego - golonki, schabu lub żeberek. Natomiast miłośnicy lżejszych zup raczej preferują o wiele delikatniejsze mięso drobiowe np. skrzydełka.
Po drugie kasza
Kolejnym nieodłącznym elementem krupniku jest kasza. Jaka jest najlepsza? Tradycyjnie tę zupę przygotowuje się na bazie kaszy jęczmiennej perłowej. Możemy ją jednak z powodzeniem zastąpić m.in. jaglaną, gryczaną, lub pęczakiem.
Kaszę możemy dodać bezpośrednio do garnka, ale zupa będzie wtedy o wiele bardziej mętna i kleista. Gdy chcemy jednak aby nasza potrawa była jak możliwie najbardziej klarowna, to musimy kaszę najpierw przepłukać na sitku, od momentu, aż wypływająca z niej woda będzie całkowicie czysta.
Po trzecie warzywa
Poza kaszą i mięsem w krupniku powinno znaleźć się sporo warzyw. Powinny być one starte na tarce lub pokrojone w tzw. zapałkę. Co powinniśmy dodać do zupy?
Podobnie jak w przypadku rosołu niezwykle ważnym składnikiem krupniku jest opalona cebula. Dzięki niej zupa nabierze bogatszego smaku (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Opcjonalnie możemy ją zastąpić porem.
[EMBED-18]
Nie możemy zapomnieć o marchewce oraz pietruszce. Z tą pierwszą musimy jednak uważać, ponieważ gdy dodamy jej za dużo, to zupa może stać się zbyt słodka. Doskonałym pomysłem będzie również posiekana natka pietruszki i koperek.
Gotujecie krupnik? Jakie są Wasz sposoby na tę zupę?
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
undefined
źródło: haps
undefined undefined undefinedundefinedundefined