Smakosze.pl
Która papryka ma najwięcej witamin?

canva/9comeback

Żółta, zielona czy czerwona? Już wiadomo, która papryka ma najwięcej witamin

29 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Papryka jest pyszna i zdrowa. Warzywo występuje jednak w kilku kolorach, a każdy z wariantów ma nieco inną zawartość witamin. Sprawdziliśmy, która dostarcza najwięcej tych cennych związków. Warto wiedzieć — ułatwi to zakupy i komponowanie posiłków.

Sezon na paprykę właśnie trwa. Smaczne i zdrowe warzywo jest w tej chwili najtańsze i warto po nie sięgnąć. Którą odmianę jednak wybrać? Lepsza będzie t najpopularniejsza — czyli czerwona — czy też może zielona albo żółta. Odpowiadamy na to pytanie.

Wyrazista surówka z ogórków do każdego obiadu

Wyrazista surówka z ogórków do każdego obiadu. Bije na głowę mizerię

CZYTAJ DALEJ

Wiemy, która papryka ma najwięcej witamin

Letnie warzywo najczęściej występuje w czterech kolorach - czerwonym, pomarańczowym, żółtym i zielonym. Wszystkie zawierają znaczne ilości witamin, jednak niektóre pod tym względem będą bardziej wartościowe.

Najwięcej witaminy C ma papryka pomarańczowa

Największe różnice odnotować można w występowaniu witaminy C. Każda z odmian zawiera znaczne jej ilości, lecz najwięcej — bo aż 158 mg — znajdziemy w 100 g papryki pomarańczowej.

Czerwona jednak specjalnie jej nie ustępuje — tego składnika znajdziemy tam 142 mg. Najmniej bogata w kwas askorbinowy jest papryka zielona, która zawiera niecałe 100 mg tej cennej dla zdrowia substancji.

Papryka zielona ma mniej witamin niż pozostałe odmiany

Zielone warzywo ma też niższą niż pozostałe odmiany ilość witamin z grupy B. Różnice nie są jednak znaczne tak znaczne, jak w przypadku witaminy C.

Przykładowo zawartość witaminy B6 - odpowiedzialnej za przyswajanie magnezu — w zielonym warzywie wynosi 0,247 mg/100 g. W czerwonych okazach znajdziemy 0,303 mg, w pomarańczowych 0,332 mg, a w żółtych 0,292 mg. Można zatem przyjąć, że poziom jest porównywalny.

Wszystkie warzywa pozytywnie wpłyną na nasz organizm

Czerwone warzywo ma najwięcej folianów (47 µg) i witaminy B2 (0,142 mg), pomarańczowe witaminy B3 (1,08 mg) i wspomnianej już wzmacniającej odporność witaminy C. Żółte nie dominuje w żadnej z porównywanych kategorii, a zielone każdego zawiera najmniej.

Ze szczegółowej analizy wynika, że sumarycznie najwięcej witamin dostarczy papryka czerwona. Inne warianty jednak specjalnie nie ustępują pod względem zawartości prozdrowotnych składników. Warto więc sięgać po wszystkie z nich.

Na naszej stronie znajdziecie kilka smacznych pomysłów na przyrządzenie papryki. Polecamy letni klasyk, czyli leczo. W pysznej warzywnej wersji smakuje najlepiej. Możecie też pokusić się o przygotowanie lekkich i sycących papryk faszerowanych. Będą znakomite jako obiad dla całej rodziny.

Wiemy, która papryka ma najwięcej witamin

canva/microgen

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: polki

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy piana na miodzie jest szkodliwa?

Produkty

Dlaczego na powierzchni miodu pojawia się piana? Wiemy, czy jest się czego obawiać

Czytaj więcej >