Lekką kolację zrobisz w 20 minut. Wystarczą pomidory, bagietka i kultowy ser
Wysokiej jakości składniki i dosłownie odrobina pracy zmieniają zwykłą kanapkę w małe kulinarne arcydzieło. Taka kolacja z trzech składników warta jest najwyższych kulinarnych nagród. Do jej przygotowania wystarczą zaś produkty dostępne w dyskontach.
Bagietka z burratą
Minęły już czasy, kiedy delikatesowe włoskie czy francuskie sery znane nam były tylko ze słyszenia. Warto rozglądać się po dyskontach, w których niemal codziennie robimy zakupy. Oprócz dobrze znanych produktów zdarzają się tam także te z powiewem egzotyki.
Dla wielu do takich produktów należy burrata. Czym jest? To rodzaj włoskiego sera bliskiego dobrze nam znanej mozzarelli. Z zewnątrz mamy w nim „skórkę” właśnie z tego sera. W środku zaś znajduje się miękkie serce, złożone z poszarpanych kawałków mozzarelli i śmietany.
Ten ser można znaleźć tylko w jednym miejscu na świecie. Sposób jego produkcji przyprawia o dreszczeBurrata i pieczone pomidorki
Ta kremowa konsystencja i śmietanowy smak burraty sprawiają, że jest doskonałym dodatkiem do sałatek i na kanapki – półpłynna, świetnie sprawdzi się rozsmarowana na bagietce. A jako krewna mozzarelli dosłownie narzuca nam towarzystwo pomidorów.
Składniki
- Bagietka (lub pajda pełnoziarnistego pieczywa)
- 1 kulka burraty
- 250 g pomidorków koktajlowych
- Ząbek czosnku
- Liście świeżej bazylii
- Przyprawy: sól, pieprz, oregano, bazylia
- Oliwa z oliwek
Kolacja z burratą
Pomidorki płuczemy i przekrawamy na pół. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, skrapiamy oliwą i posypujemy przyprawami. Dodajemy pokrojony w cienkie plasterki czosnek. Wstawiamy na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni.
Pieczywo dobrze jest lekko podpiec, by było chrupiące. Bagietkę rozkrawamy wzdłuż na pół. Burratę odsączamy z zalewy, rozrywamy i rozkładamy na chlebie. Rozsmarowujemy.
Przypieczone pomidorki lekko rozgniatamy widelcem na pastę. Układamy na wierzchu kanapek, a następnie dekorujemy liśćmi bazylii. Podajemy, kiedy lekko przestygną.
Wypróbuj też przepisy na letnią zupę warzywną i sałatkę na zimę według Tomasza Strzelczyka.