Podsmaż jabłka i zalej je tym kremem. Szarlotka będzie rozpływać się w ustach
Spośród dziesiątków przepisów na szarlotki, tę recepturę wyróżnia masa kremowa o niezwykłym smaku, ale przede wszystkim delikatnej strukturze. Taki krem jest o wiele lżejszy niż zwykle używany w podobnych sytuacjach krem budyniowy.
Szarlotka z kruszonką
Kruche ciasto z jabłkami na kruchym spodzie i pod budyniową pierzynką – mimo bardzo dokładniej definicji, jest mnóstwo rozmaitych przepisów na szarlotkę. Z ciągłej potrzeby udoskonalania jej powstał ten, w którym krem można określić jako sufletowy. Ta puszysta masa z jogurtu i piany z białek decyduje o charakterze tego ciasta.
Wygląda ono przy tym niezwykle apetycznie. Złocista szarlotka nabiera charakteru dzięki odpowiedniej kruszonce, równie łatwej w przygotowaniu jak wszystko w tym przepisie. Wystarczy pół godziny w kuchni (plus kolejne trzy kwadranse oczekiwania na wypiek), by cieszyć się tym zwykłym, a jednocześnie bardzo niezwykłym deserem.
Zetrzyj cukinię na tarce i wrzuć do tej zalewy. Zimą mi podziękujesz za ten przepisSzarlotka z kremem sufletowym
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Lieblingsdesserts. Proponujemy jednak wersję z większą ilością przypraw, które tak dobrze komponują się z ciastem z jabłkami.
Składniki
- 3 duże jabłka
- ¼ kg mąki
- 100 g masła
- 2 jajka
- 120 g cukru
- 400 ml jogurtu greckiego
- 30 g skrobi kukurydzianej
- 60 ml soku z cytryny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka aromatu waniliowego
- 1 łyżeczka cynamonu
- ½ łyżeczki kardamonu
- Sól
Pieczemy szarlotkę z lekkim kremem
Przygotowujemy ciasto, rozcierając mąkę z łyżeczką proszku do pieczenia i szczyptą soli i ciepłe masło. Dodajemy 2 żółtka roztarte z 40 g cukru. Ugniatamy dokładnie na jednolitą masę, z której odkładamy około jednej trzeciej.
Większą częścią masy wykładamy tortownicę na dnie i po bokach, dokładnie dociskając, by utworzyć równą, zwartą warstwę. Pozostałą część ciasta zostawiamy na kruszonkę.
Jabłka kroimy w kostkę, usuwając ogryzki i zalewamy sokiem z cytryny. Wrzucamy na patelnię i dusimy, dodając cynamon i kardamon. Dosładzamy do smaku, w zależności od kwasowości użytych jabłek. Podduszone jabłka zdejmujemy z patelni i pozostawiamy do ostudzenia.
Białka jajek ubijamy z 40 g cukru i szczyptą soli na sztywną masę. Dodajemy skrobię kukurydzianą i jogurt grecki i delikatnie mieszamy. Na spód z ciasta wykładamy jabłka, a następnie masę z białek i jogurtu. Pozwalamy masie dobrze ułożyć się w tortownicy, wyrównując ją szpatułką.
Ciasto zasypujemy dokładnie pokruszoną pozostałą częścią ciasta. Wstawiamy na ok. 45 minut do piekarnika nagrzanego do ok. 170 stopni. Po upieczeniu można ciasto posypać cukrem pudrem i jeszcze szczyptą cynamonu. Podawać po przestudzeniu.
Wypróbuj też przepisy na pikantne ogórki oraz sałatkę lepszą, niż jarzynowa.