Smakosze.pl
Lubczyk jest popularnym dodatkiem do dań

Pixabay / ivaba;l

Wspaniałe zalety lubczyku

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Lubczyk to aromatyczna przyprawa, którą często dodajemy do rosołu. Jest bardzo znanym afrodyzjakiem, ale ma również wiele innych niezwykłych właściwości. Wykazuje między innymi działanie rozkurczowe, które łagodzi bóle menstrua

Lubczyk  to gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Od lat jest bardzo popularna w Polsce. Obecnie kojarzy się z rosołem, lecz wcześniej była składnikiem eliksirów miłosnych.

Lubczyk - afrodyzjak prosto z natury

Medycyna ludowa uważa lubczyk za naturalny afrodyzjak. Dawniej wierzono, że może zapewnić on pomyślność w sprawach sercowych. Dodawany do kąpieli, miał zapewnić szczęście w miłości.

Lubczyk stał się bohaterem dawnych rytuałów miłosnych. Przypinano go do sukien ślubnych lub wplatano we włosy panien młodych, ponieważ według ludowych wierzeń miał zagwarantować długi i szczęśliwy związek.

Zioło ma również szereg innych zalet. Jakich? Zdradzamy poniżej!

Zalety lubczyku

Mało kto wie, że lubczyk reguluje procesy trawienne. Ma działanie pobudzające soki żołądkowe i reguluję pracę jelit, co daje uczucie lekkości. Pomaga również w niestrawności i innych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Zioło ma działanie rozkurczowe. Dlatego, może być przydatny podczas silnych bólów menstruacyjnych. Z tego samego względu nie jest jednak zalecany kobietom w ciąży.

Lubczyk posiada również działanie moczopędne. Dzięki temu doskonale się sprawdzi w przypadku dolegliwości ze strony nerek, zapobiega między innymi tworzeniu się kamieni nerkowych. Dzięki jego regularnemu spożywaniu, nerki zyskują dodatkową ochronę. 

Roślina jest także skarbnicą witaminy C, przez co bardzo korzystnie wpływa ona na naszą odporność. Może być przydatny w walce z uporczywym kaszlem, dzięki działaniu wykrztuśnemu. które mu udowodniono. 

Zobacz także najlepszy przepis na kotlety mielone oraz zalety wody rodzynkowej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kocham przyprawy/ poradnik zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

kawa

Zdrowie

Czego nie powinno się dodawać do kawy?

Czytaj więcej >
Olej z wiesiołka

Zdrowie

Wyjątkowe zalety oleju z wiesiołka

Czytaj więcej >
Liście winorośli mają wiele zalet

Zdrowie

Piorunujące właściwości liści winorośli

Czytaj więcej >
poziomki

Zdrowie

Przepis na napar z liści poziomek

Czytaj więcej >
Kolacja dla dziecka na szpitalnym oddziale covidowym

Zdrowie

Zasmucający posiłek dla dziecka w szpitalu

Czytaj więcej >
Apel Lasów Państwowych

Zdrowie

Komunikat Lasów Państwowych dotyczący smardzy

Czytaj więcej >