Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Przeciwskazania do picia soku z buraka
Adam Moskal
Adam Moskal 13.02.2021 01:00

Przeciwskazania do picia soku z buraka

Sok z buraka nie dla każdego
zeleno, Getty Images Pro

Sok z buraka należy do grupy produktów, które praktycznie każdy może pić - nawet kobiety w ciąży. Dzięki ogromnej ilości kwasu foliowego zalecany jest ciężarnym, które potrzebują tej substancji, aby ich dziecko odpowiednio rozwijało się w łonie.

Niestety, istnieje pewna grupa ludzi, którzy pod żadnym pozorem nie powinni pić soku ani zjadać buraków w dużych ilościach, ponieważ ich dolegliwości zdrowotne mogą się pogłębić. Dotyczy to głównie ludzi, którzy muszą uważać na poziom przyjmowanych szczawianów. 

Sok z buraka może być dla nich niebezpieczny

Sok z buraka posiada niezwykłe właściwości, obok których nie da się przejść obojętnie. Niektórzy decydują się na wzbogacenie o niego swojego codziennego jadłospisu. Warto jednak skonsultować tę terapię z lekarzem, który uprzednio przeprowadzi odpowiednie badania. 

Z powodu pewnej grupy substancji zawartej w burakach, warzywo to nie nadaje się do spożycia przez ludzi, którzy chorują na kamicę nerkową, dnę moczanową czy reumatyzm. Wszystko przez obecność szczawianów, które mogą zwiększyć przykre objawy. 

Szczawiany są nierozpuszczalnymi w wodzie związkami chemicznymi, które w naturalny sposób wytwarza nasz organizm. Ich zwiększona produkcja wywołana jest stanem chorobowym, który sprawia, że ciało nie jest w stanie wydalić ich dużej ilości.

Dostarczanie ich w takiej sytuacji z zewnątrz, czyli wraz z pokarmem, może sprawić, że objawy kamicy nerkowej czy reumatyzmu znacznie się powiększą i staną się nie do wytrzymania. Niestety, ludzie chorujący na powyższe choroby, to nie wszyscy, którzy powinny zrezygnować z buraków. 

Chcesz poznać więcej doskonałych przepisów, na kulinarne perełki? Zajrzyj do tego tekstu, w którym zdradzamy jak usmażyć idealną jajecznicę. W tym artykule prezentujemy recepturę na klasyczne amerykańskie naleśniki, za którym szczególnie szaleją dzieci. 

Osoby z niedociśnieniem nie powinny pić soku z buraków

Dłuższy czas przyjmowania soku z buraków sprawia, że ogólne ciśnienie krwi może spaść. Jeśli więc osoba, która każdego dnia wypija szklankę soku, ma problemy z niskim ciśnieniem, może ono spaść tak nisko, że stanowić będzie ryzyko. Dlatego chęć spożywania buraków należy wykazać podczas wizyty u lekarza, aby ocenić bezpieczeństwo. 

Poza dwoma powyższymi przypadkami, sok ten jest wskazany i nie ma żadnych negatywnych stron. Buraki znakomicie sprawdzają się podczas problemów z układem trawiennym, obniżają poziom złego cholesterolu i są bogate w wiele ważnych witamin oraz antyoksydanty - dlatego są tak cenne dla naszych organizmów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram