Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Restauracje > Mamy to. Gessler może się schować. Te restauracje zjadają jej lokale na śniadanie
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 19.06.2023 18:16

Mamy to. Gessler może się schować. Te restauracje zjadają jej lokale na śniadanie

najlepsze restauracje w Polsce
Canva / yipengge ; Instagram @magdagessler_official

Polacy zrobili to po raz kolejny. Wybrano najlepsze lokale działające na terenie naszego kraju. Prestiżowe odznaczenia zdobyły aż 3 lokale. Mowa oczywiście o Gwiazdkach Michelin.

Restauracje z tym wyróżnieniem mają powód do dumy

Historia Gwiazdek Michelin sięga aż 1900 roku. To wtedy właśnie André Michelin opublikował swój pierwszy przewodnik. Inicjatywa stopniowo rozszerzała się aż do formy, w której znamy ją dziś. Każdy, kto choć trochę interesuje się kulinariami, choć raz słyszał o pożądanych Gwiazdkach.

Przewodnik Michelin właśnie ogłosił polską edycję z najlepszymi restauracjami. Zaliczają się do nich lokale z Warszawy, Krakwa, oraz po raz pierwszy w historii z Poznania. W zestawieniu znalazło się aż 49 lokali z wyróżnieniami na wielu poziomach. 

Zostało ci mięso po rosole? Dodaj 2 łyżki tego składnika, a otrzymasz delikatne pulpety

Restauracja z Krakowa to ewenement na krajową skalę

Jeden z krakowskich lokali dokonał niemożliwego. Jako pierwszy w Polsce zdobył dwie Gwiazdki Michelin. Jest to niewątpliwy sukces dla szefa kuchni i całego zespołu.

Bottiglieria 1881 w Krakowie to pierwsza polska restauracja z dwiema Gwiazdkami Michelin. Słowa uznania zyskiwała już w latach ubiegłych, kiedy mogła poszczycić się pojedynczym odznaczeniem. Wyróżnia się otwartą kuchnią, która pozwala gościom na oglądanie na żywo poczynań kulinarnych. Lokal specjalizuje się w pozornie prostych daniach podanych w wyrafinowany sposób.

Bardzo się cieszymy, że możemy ogłosić pierwszą w Polsce restaurację z dwiema Gwiazdkami Michelin

-powiedział Gwendal Poullennec, Międzynarodowy Dyrektor Przewodników Michelin.

Bez dwóch zdań mamy z czego być dumni. Niewinne potrawy z karty, takie jak „Ryba z groszkiem” czy „Wieprzowina po wiejsku”, skrywają w sobie niezwykłe bogactwo smaków. Właśnie to urzekło prestiżowe jury

Jakie jeszcze restauracje znalazły się w zestawieniu?

Restauracja NUTA to lokal Andrei Camasty. Jego poprzednia restauracja nie dźwignęła trudów pandemicznej rzeczywistości. Teraz mistrz powrócił w wielkim stylu, trafiając od razu na karty ekskluzywnego przewodnika. W lokalu możemy spodziewać się połączenia smaków włoskich z tymi pochodzącymi z Polski.

W zestawieniu zadebiutowała też restauracja działająca w Poznaniu. Muga została wyróżniona jedną Gwiazdką Michelin. Jej menu jest eleganckie, finezyjne i zrównoważone. Możemy w nim znaleźć takie dania, jak przegrzebki z sałatą morską, lub pieczoną kaczkę z burakiem i czarnym bzem.

Nieustająco śledzimy rozwój sceny kulinarnej w Krakowie i Warszawie, a w tym roku mamy przyjemność rozszerzyć nasz zasięg również o Poznań. Inspektorzy Michelin byli pod wrażeniem tętniącego życiem i szybko rozwijającego się rynku restauracyjnego w tym mieście, gdzie znaleźli wiele wyjątkowych lokali godnych polecenia

-mówił Gwendall Poullennec.

W przewodniku znajdziemy też restauracje odznaczone Bib Gourmand 2023, czyli wyróżnieniem za wyjątkowy stosunek ceny do jakości. Pełną listę takim miejsc można znaleźć na oficjalnej stronie przewodnika: guide.michelin.com. Mimo smacznych potraw, nie wszyscy mogą załapać się na prestiżowe rozdanie. Czy knajpa wyciągnięta z dna przez Gessler nadal trzyma poziom?

jedzenie w odznaczonej restauracji.png
Canva / wanessa-p

Źródło: HorecaTrends