Marynowane buraki w plastrach do słoików na zimę. Bomba witaminowa
Lubicie marynowane buraki? Słodko-kwaśne warzywo ze słoika będzie świetne jako zdrowa przekąska, składnik sałatki czy dodatek do obiadu. Warto przygotować większą ilości i ułatwić sobie gotowanie. Przepis jest prosty i nie zajmie wam dużo czasu. Spróbujecie?
Marynowane buraki spodobają się amatorom kiszonek i warzyw z zalewy. Słodkie i lekko kwaśne jednocześnie buraczane plastry są pełne aromatu i znajdziecie dla nich wiele zastosowań w kuchni. Zrobienie przetworu nie jest skomplikowane i czasochłonne — jeśli macie ugotowane lub upieczone buraki — zrobicie je w chwilę.
Przepis na doskonałe marynowane buraki
Z podanych produktów przygotujecie 10 słoików buraczków o pojemności 330 ml każdy.
Składniki:
2 kg niedużych, okrągłych buraków
1 litr wody
2/3 szklanki cukru
250 ml octu 10%
2 łyżki soli
5 łyżeczek ziaren białej gorczycy
Jak przyrządzić marynowane buraki w plastrach? Prosta marynata przemieni je w znakomitą przekąskę
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 stopni Celsjusza. Buraki szorujemy i zawijamy w folię aluminiową. Pieczemy 60 minut. Warzywa studzimy i obieramy ze skórki. Kroimy je w plastry o grubości około 7 mm.
Do czystych, wyparzonych słoików wrzucamy po pół łyżeczki ziaren gorczycy, a następnie układamy w nich plastry buraka. Wodę i ocet wlewamy do garnka. Wsypujemy cukier i sól, po czym zagotowujemy zawartość naczynia.
Powstałym roztworem zalewamy warzywa w słoikach i przykrywamy je pokrywkami, lecz nie zamykamy szczelnie. Naczynia przenosimy do wyłożonego ściereczką większego garnka i pasteryzujemy, gotując je w wodzie przez 10 minut. Garnek powinien być wypełniony płynem do połowy wysokości słoików.
Marynowane buraki wyjmujemy z garnka i zakręcamy. Studzimy na blacie ustawione do góry dnem. Chłodne przetwory przechowujemy w spiżarce. Po otwarciu trzymamy je w lodówce przez 3-4 dni.
Marynowane buraki będą idealne jako składnik warstwowej sałatki śledziowej. Sprawdzą się też jako element słodko-kwaśnej obiadowej surówki z gruszką. Możecie też po prostu podać je do obiadu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Maślankowe kotlety schabowe - soczyste i przepyszne. 100 razy lepsze od klasycznych
Ekspresowe placki ziemniaczane z gotowanych ziemniaków. Sekret tkwi w 1 dodatku
Jak oczyścić kurki? Wyjaśniamy krok po kroku. Masa Polaków popełnia fatalny błąd