Smakosze.pl
Mięso należy wymoczyć

canva.com/vvoevale

Czy warto moczyć mięso w zimnej wodzie przed gotowaniem rosołu? Wielu kucharzy tak robi

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Mięso moczone w zimnej wodzie przed gotowaniem zupy jest praktyką, którą stale stosujesz? Jeśli nie wyjaśniamy, dlaczego robią tak najlepsi szefowie kuchni. Ich rosół jest zawsze klarowny, a moczenie mięsa jest jednym ze sposobów, na

Mięso w rosole jest najważniejszym elementem - to dzięki niemu uzyskujemy odpowiedni smak i aromat, a kolagen wyciągany z kości i chrząstek nadaje wywarowi kremowej i delikatnej konsystencji. Czy moczenie mięsa przed gotowaniem może zwiększyć walory smakowe rosołu? 

Według najlepszych szefów kuchni, tak. Często spotkać można się z opinią, jakoby moczenie pozwalało zmniejszyć ilość szumowin, które odpowiadają za mętny wywar. Dzięki temu rosół powinien być klarowny, a co za tym idzie, również smaczniejszy, ponieważ każdy z nas "je oczami."

Mięso należy wymoczyć w wodzie

Aby rosół wyszedł klarowny niczym krystalicznie czysta woda, należy dokładnie wymoczyć mięso, na którym gotowana będzie zupa. Aby wyciągnąć z niego jak najwięcej substancji, które tworzą następnie szumowiny, mięso powinno moczyć się w bardzo zimnej wodzie. 

Czas zależy od wielkości i grubości mięsa, lecz przyjmuje się, że optymalnie wynosi on około 8 godzin. Idealnie sprawdzi się włożenie mięsa w wodzie do lodówki na całą noc - kiedy my będziemy spać, zimny płyn oczyści mięso dogłębnie. 

Niestety, powyższa praktyka jest jedynie pojedynczym sposobem, na uzyskanie klarownego wywaru. Co jeszcze należy zrobić, aby móc pochwalić się idealnym rosołem? Choć zdaje się, że zupa ta jest banalnie prosta, doświadczenie pokazuje, że jest zupełnie na odwrót. 

Klarowny rosół musi być gotowany od samego początku na chłodnej wodzie. Dzięki temu zachowuje się o wiele więcej cennych witamin i minerałów w warzywach, mięsie oraz przyprawach. Wysoka temperatura szybko je zniszczy, przez długie wystawienie na wysoką temperaturę.

Chcesz poczytać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy tajniki najlepszego kotleta schabowego. W tym tekście z kolei zdradzamy ceny jednego pączka w sklepie Magdy Gessler - cena powala na kolana. 

Niektórzy radzą, by zawsze dodać do niego opalaną nad palnikiem cebulę, by wywar był klarowny i pełniejszy w smaku. Inni z kolei wskazują na jest czas dodawania warzyw - powinno się je wrzucić po około 3 godzinach od zaczęcia gotowania mięsa. 

Warto również pamiętać, aby gotować zupę przez długi czas. Im więcej godzin składniki będą obmywane przez gotującą się wodę, tym więcej smaku i aromatu oddadzą do niego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Jak oczyścić spód patelni?

Porady

Genialny trick na doczyszczenie spodu patelni

Czytaj więcej >
pomidory

Porady

Prosty sposób na przyśpieszenie wzrostu pomidorów

Czytaj więcej >
młode ziemniaki

Porady

Wysokie ceny młodych ziemniaków

Czytaj więcej >
Jednorazowy młynek do pieprzu

Porady

Jak otworzyć jednorazowy młynek do przypraw?

Czytaj więcej >
Ogórki będą rosły fantastycznie

Porady

Piorunująco skuteczny nawóz do ogórków z pokrzywy

Czytaj więcej >
Rosół z curry

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu curry?

Czytaj więcej >