Czy warto moczyć mięso w zimnej wodzie przed gotowaniem rosołu? Wielu kucharzy tak robi
Mięso w rosole jest najważniejszym elementem - to dzięki niemu uzyskujemy odpowiedni smak i aromat, a kolagen wyciągany z kości i chrząstek nadaje wywarowi kremowej i delikatnej konsystencji. Czy moczenie mięsa przed gotowaniem może zwiększyć walory smakowe rosołu?
Według najlepszych szefów kuchni, tak. Często spotkać można się z opinią, jakoby moczenie pozwalało zmniejszyć ilość szumowin, które odpowiadają za mętny wywar. Dzięki temu rosół powinien być klarowny, a co za tym idzie, również smaczniejszy, ponieważ każdy z nas "je oczami."
Mięso należy wymoczyć w wodzie
Aby rosół wyszedł klarowny niczym krystalicznie czysta woda, należy dokładnie wymoczyć mięso, na którym gotowana będzie zupa. Aby wyciągnąć z niego jak najwięcej substancji, które tworzą następnie szumowiny, mięso powinno moczyć się w bardzo zimnej wodzie.
Czas zależy od wielkości i grubości mięsa, lecz przyjmuje się, że optymalnie wynosi on około 8 godzin. Idealnie sprawdzi się włożenie mięsa w wodzie do lodówki na całą noc - kiedy my będziemy spać, zimny płyn oczyści mięso dogłębnie.
Niestety, powyższa praktyka jest jedynie pojedynczym sposobem, na uzyskanie klarownego wywaru. Co jeszcze należy zrobić, aby móc pochwalić się idealnym rosołem? Choć zdaje się, że zupa ta jest banalnie prosta, doświadczenie pokazuje, że jest zupełnie na odwrót.
Klarowny rosół musi być gotowany od samego początku na chłodnej wodzie. Dzięki temu zachowuje się o wiele więcej cennych witamin i minerałów w warzywach, mięsie oraz przyprawach. Wysoka temperatura szybko je zniszczy, przez długie wystawienie na wysoką temperaturę.
Chcesz poczytać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy tajniki najlepszego kotleta schabowego. W tym tekście z kolei zdradzamy ceny jednego pączka w sklepie Magdy Gessler - cena powala na kolana.
Niektórzy radzą, by zawsze dodać do niego opalaną nad palnikiem cebulę, by wywar był klarowny i pełniejszy w smaku. Inni z kolei wskazują na jest czas dodawania warzyw - powinno się je wrzucić po około 3 godzinach od zaczęcia gotowania mięsa.
Warto również pamiętać, aby gotować zupę przez długi czas. Im więcej godzin składniki będą obmywane przez gotującą się wodę, tym więcej smaku i aromatu oddadzą do niego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: newsy.gotujmy.pl